Brama Żeglarska
Średniowieczna Brama Żeglarska, chociaż znacznie przekształcona w XIX w., jest jedną z najważniejszych bram dawnego Torunia. To właśnie tutaj, przy dźwięku słynnego dzwonu Tuba Dei, uroczyście witano często przybywających do Torunia polskich królów. To właśnie tutaj rozpoczynała się toruńska Droga Królewska
Brama Starego Miasta.
Jedna z trzech do dziś zachowanych bram, jedna z 13 (14) dawnych bram miejskich Torunia. Jej geneza sięga 2. poł. XIII w., tj. okresu przynależności Torunia do państwa krzyżackiego i czasów średniowiecznej świetności Torunia. Zachowała się tylko fragmentarycznie, a jej obecna skromna forma to wynik gruntownej przebudowy - modernizacji systemu obronnego ok. 1823 r., tj. po powtórnym włączeniu Torunia do Królestwa Prus po Traktacie Wiedeńskim. Wtedy to rozebrano jej większą część, pozostawiając tylko ścianę frontową z przejazdem. Podobnie uczyniono z Bramą Łazienną.
Jednocześnie jest to jedna z 4 bram wodnych, tj. prowadzących na nadwiślańskie nabrzeże portowe. Stoi u wylotu ul. Żeglarskiej.
W przeszłości pełniła ważną rolę i funkcje reprezentacyjne; tutaj ceremonialnie witano najdostojniejszych gości, w tym niemal wszystkich królów polskich, odwiedzających Toruń (zobacz: Królowie polscy w Toruniu). Tutaj rozpoczynała się toruńska Via Regia (Droga Królewska). Pierwszym z królów zapoczątkowującym wizyty królewskie w Toruniu był Władysław Jagiełło, który odwiedził Toruń w 1404 i 1410 r.
Po przejściu przez bramę każdorazowo królowie udawali się na mszę św. do kościoła Świętojańskiego i dalej do Ratusza Staromiejskiego, gdzie rezydowali w Sali Królewskiej. Zwyczaj taki utrzymał się do XVIII w. Jedynie Jan Kazimierz z królową Ludwiką Marią wjechali uroczyście konno z orszakiem do Torunia przez Bramę Starotoruńską.
W średniowieczu na nabrzeżu portowym przed Bramą znajdowały się ramy sukienne do wykańczania sukna flandryjskiego (zobacz: Jak powstały toruńskie sukiennice).
W średniowieczu na nabrzeżu portowym przed Bramą znajdowały się ramy sukienne do wykańczania sukna flandryjskiego (zobacz: Jak powstały toruńskie sukiennice).