Nieoczekiwane znalezisko: renesansowa płyta nagrobna w kościele farnym w Chełmnie
W czasie prac wymiany posadzki w 2012 r. dokonano nieoczekiwanego i niewątplwie cennego znaleziska w postaci okazałej renesansowej płaskorzeźbionej płyty nagrobnej w nawie głównej kościoła Wniebowzięcia NMP w Chełmnie. Niestety nie została ona wyeksponowana, ale przykryta nową, marmurową posadzką.
Przypadkowo odkryta płyta nagrobna wykonana jest z bloku zbitego wapienia gotlandzkiego, ma wymiary ok. 3 x 3 m, grubości 20 cm.
Płaskorzebione postaci na płycie ukazują parę małżeńską, najpewniej znamienitych mieszczan chełmińskich, o czym świadczy też umiejscowienie płyty w nawie głównej, w bliskości ołtarza głównego.
Niestety harmonogram i budżet prac wymiany posadzki w kościele nie przewidywał dodatkowych niespodziewanych kosztów, związanych z badaniem, konserwacja, udostępnieniem, a inwestor nie był zainteresowany wyeksponowaniem znaleziska. Dlatego po poddaniu niezbędnym pracom konserwatorskim i zabezpieczeniu zostały położone na niej marmurowane, szlifowane na wysoki połysk płytki nowej posadzki. W ten sposób wykonano posadzkę na całej powierzchni, co jednak wg wielu znawców historii sztuki jest niewłaściwe dla gotyckich kościoiów.