Brama Prawa

Lokalizacja
Nowe Miasto, ul. Prosta / Dominikańska
550 m na płn.-wsch. od Rynku Staromiejskiego
nie istnieje
istniała w okresie od pierwszej połowy XIV wieku do drugiej połowy XIX wieku
rozebrana przez władze pruskie w czasie zaboru
 
Widok bramy Prostej na planie Matthausa Meriana, poł. XVII w.
 
Brama Nowego Miasta, stała u wylotu ul. Prostej, przy dzisiejszym połączeniu jej z ul. Dominikańską. Powstała w pierwszej połowie XIV wieku, rozebrana w XIX. Z tej bramy wiodła droga z Nowego Miasta Torunia do Chełmna, Grudziądza, Gdańska, Malborka.
W XV wieku na skutek rozbudowy umocnień, zbudowano przed Bramą strukturę obronną - rozbudowane przedbramie. Składała się ona z wieży strzegącej znajdującego się nad fosą przejścia do Bramy.
  • drukuj
  • poleć artykuł
Komentarze użytkowników (1)
piotr, 2019-11-15 11:23:30
Jest to jedna z najciekawszych i najbardziej kompletnych stron o Toruniu. Tym bardziej warto, żeby była poprawna merytorycznie. Wspomniana "struktura obronna" przed bramą ma swoją nazwę. Jest to po prostu przedbramie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przedbramie
Będę wdzięczny za poprawienie  ;)
Komentarz można usunąć  :)
Dodaj swój komentarz:


pozostało znaków:   napisałeś znaków:

Kontakt

tel. 56 621 02 32
biuro@toruntour.pl
formularz kontaktowy
 
 
   
Właścicielem i operatorem Toruńskiego Portalu Turystycznego funkcjonującego pod domeną toruntour.pl jest Toruński Serwis Turystyczny, Toruń, ul. Rabiańska 3 (mapa), tel. 66 00 61 352, NIP: 8791221083.
Materiały zawarte w Toruńskim Portalu Turystycznym www.toruntour.pl należą do ich autorów lub właściciela serwisu i są objęte prawami autorskimi od momentu powstania Portalu w 2015 r. Wszelkie wykorzystywanie w całości lub we fragmentach zawartych informacji bez zgody Wydawcy Serwisu jest zabronione.
Polityka cookies
 
Jeżeli chcesz opublikować swój artykuł lub napisać do Toruńskiego Portalu Turystycznego ponieważ gdzieś do tekstu wkradł się błąd, chcesz nawiązać współpracę lub po prostu przekazać swoją opinię, możesz to zrobić używając adresu mailowego biuro@toruntour.pl. Żadna wiadomość nie pozostanie bez odpowiedzi!
 
Zostań naszym patronem. Poznaj szczegóły i możliwości tutaj