Tabernakulum w kościele św. Piotra i Pawła
Tabernakulum z lat 60. XVIII w. ustawione u stóp krucyfiksu w ołtarzu głównym pokrywa misterna dekoracja w technice intarsji, popularnej w Toruniu i osiągającej w XVIII w. najwyższy poziom artystyczny i szeroką sławę (zobacz: Intarsja - meble toruńskie).
Wśród ornamentu widnieje pelikan stojący w gnieździe i karmiący pisklęta krwią z własnych piersi. Od czasów średniowiecza jest to bezpośrednie odniesienie do Chrystusa karmiącego swoją krwią wiernych w sakramencie Eucharystii.
Tabernakulum ma formę bardzo rozbudowaną. Jest dwukondygnacyjne, gdzie dolną część stanowi właściwe tabernakulum, a górną obrotowy baldachim, służący do wystawiania monstrancji z adorowanym Najświętszym Sakramentem.
Na obrotowych drzwiczkach baldachimu znajduje się również bogata dekoracja intarsjowana, pośrodku której przedstawiono popiersie Chrystusa w koronie cierniowej i z szyderczym berłem w postaci trzciny; z Jego oczu płyną łzy. Wokół ornament a formie arabesek, wstęg i akantu, w którym medalionym z wyobrażeniem Arma Christi.
W górnej części stoją dwie figurki aniołków, z których jeden niesie snop zboża, drugi kiść winogron - symbole eucharystycznego chleba i wina.
Całość wieńczy korona kólewska - symbol Chrystusa jako Króla Królów.