Pałac Samuela L. Gereta
Lokalizacja
Rynek Staromiejski 15
nie istnieje
istniał od poł. XVIII w. do ok. 1881 r.
po rozbiórce zastąpiony obecnym gmachem poczty głównej
istniał od poł. XVIII w. do ok. 1881 r.
po rozbiórce zastąpiony obecnym gmachem poczty głównej
Nieistniejący dziś pałac został zbudowany przed 1750 r. przez Christopha Gereta, seniora pastorów toruńskich. Następnie był w posiadaniu jego syna, znanego polityka, rzecznika utrzymania swobód i samodzielności Torunia (>>>) w ostatnich latach I Rzeczypospolitej, dra Samuela Luthera Gereta. Powstał na 2 działkach w zachodniej pierzei Rynku Staromiejskiego, na miejscu zniszczonych atakiem szwedzkim w 1703 r. bogatych kamienic gotycko-manierystycznych.
Był to budynek dwupiętrowy z mansardowym dachem, trójosiowym szczytem na osi fasady, flankowanym lukarnami w obramieniu rokokowym. Fasada siedmioosiowa z przejazdem po prawej stronie. Całość była utrzymana w stylu rokokowo-klasycystycznym.
W 1819 r. budynek kupił Królewski Generalny Urząd Pocztowy w Berlinie i przeznaczył na siedzibę urzędu poczty. W dalszych latach nastąpiła przebudowa fasady, polegająca na jej uproszczeniu i likwidacji ornamentyki. Ze względu na zapotrzebowania rozrastających się usług przesyłkowych, zdecydowano w 1881 r. na generalną przebudowę - powiększenie gmachu, który w dotychczasowej formie przestał istnieć. Ostatecznie na tym miejscu powstał do dziś zachowany neogotycki budynek poczty głównej.