Nauka Dawna i Współczesna (Dom Kopernika Muzeum)
Pierwsza część zwiedzania muzeum Domu Mikołaja Kopernika rozpoczyna się tematyką związaną z dążeniem ludzkości do wiedzy i najstarszymi sposobami obserwacji nieba nie tylko przed publikacją traktatu Kopernika, ale w czasach przednaukowych w ogóle. Poznajemy m.in. starożytne obserwatoria i dążenia do poznania i zrozumienia kosmosu, znaczenie zjawisk kosmicznych dla dawnych ludów, rozumienie uniwersum przez człowieka w średniowieczu oraz zmiany w postrzeganiu Ziemi i kosmosu zachodzące w wyniku wielkich odkryć geograficznych w XV w.
Kontynuacją tematu jest ekspozycja w Sali Białej na I piętrze kamienicy większej. Przedstawiono tu m.in. zespół instrumentów naukowych doby nowożytnej, kiedy to uczeni działali na wielu polach jendocześnie - byli filozofami, medykami, studiowali nauki przyrodnicze i techniczne. Pracowali oni indywidualnie, często samodzielnie projektując i wykonując swoje przyrządy.
Najbardziej wyjątkowym i unikatowym takim obiektem jest cyrkiel proporcjonalny własnoręcznie wykonany i sygnowany przez Jana Heweliusza. To jedyny zachowany przyrząd matematyczno-astronomiczny po tym gdańskim astronomie.