Wycieczka: Nowe Miasto
Nowe Miasto Toruń zostało założone przez Krzyżaków w 1264 r. tuż za wschodnimi murami miejskimi Torunia, nazywanego odtąd Starym Miastem Toruń. Przyczyną lokowania Nowego Miasta Torunia już w 31 lat po lokacji Torunia i tuż pod jego murami, był niezwykle intensywny rozwój tego miasta, zdecydowanie przewyższający oczekiwania założycieli - Krzyżaków.
Nowe Miasto stało się ośrodkiem przede wszystkim rzemieślniczym (produkującym m.in. znane sukno), w przeciwieństwie do handlowego, hanzeatyckiego Starego Miasta Torunia.
Oba miasta połączyły się 8 marca 1454 r. pod władzą staromiejską (zobacz: Połączenie Starego Miasta i Nowego Miasta).
Ze względu na swój pierwotny charakter Nowe Miasto posiada mniej liczne i skromniejsze dziedzictwo w porównaniu z dziedzictwem Starego Miasta.
► Więcej o Nowym Mieście tutaj
Wycieczkę naszą rozpoczynamy od ulicy Przedzamcze, u jej skrzyżowania z ul. Wielkie Garbary, a więc tuż przy nieistniejącej już dziś dawnej bramie miejskiej Nowego Miasta, prowadzącej dalej mostem nad fosą w kierunku Starego Miasta (do jego dawnej Bramy Wielkiej/Kotlarskiej i ulicy Szerokiej).
Dawniej fosa oddzielała mury miejskie Starego Miasta (na zachodzie) od murów Nowego Miasta (na wschodzie). Fosą pierwotnie płynął strumień Postolec (później w wyniku skierowania go do północnej fosy staromiejskiej zanikł), a od 1262 r. równolegle do niego sztucznym ocembrowanym korytem płynęła Struga Toruńska (Bacha). Nad fosą przerzucony był most zwany Kotlarskim, należący do Starego Miasta. Około 1617 r. fosę przy moście zaczęto zabudowywać i np. w 1640 r. były tu 3 domy i 2 puste place. Ostatecznie teren ten zmienił się w końcu XIX w., kiedy rozebrano most, Bramę Kotlarską, skanalizowano Bachę i pobudowano stojące do dziś kamienice (pod adresem ul. Szeroka 1 do 7).
Kliknij odpowiedni kwadracik/cyfrę na mapie i rozpocznij wędrówkę!
Trasa opracowana przez Toruński Serwis Turystyczny (Arkadiusz Skonieczny), objęta prawami autorskimi. Data publikacji: 28-02-2019
Długość trasy: 2,3 km