Park Glazja
Park Glazja powstał na obszarze 5,6 ha dawnego stoku bojowego XIX-wiecznego Fortu św. Jakuba. Stok ten formę parkową przybrał po utraceniu przez Fort znaczenia militarnego, co nastąpiło ok. sto lat po jego powstaniu, tj. w okresie 20-lecia międzywojennego, a zwłaszcza po II wojnie światowej. Po 1945 r. nabrał kształtu parku, w latach 90. XX w. uporządkowano drzewostan.
W wyniku renowacji parku przeprowadzonej w 2019-2020 r. na terenie parku pojawił się m.in. plac zabaw z różnorodnymi urządzeniami do zabawy oraz urządzenia siłowni zewnętrznej i do street workoutu. W pobliżu miejsca rekreacji powstało również miejsce do grillowania, a także stoły szachowe, budki dla ptaków, domki owadów oraz tablice informacyjne.
Nazwa "glazja" w Toruniu stosowana jest do zielonych terenów stoków bojowych fortyfikacji. Pochodzi od łacińskiego glacis oznaczającego pochyłość, a w inżynierii wojskowej właśnie stok bojowy. Glazjami w Toruniu nazywano stoki bojowe lub czoła także innych fortyfikacji, jednak tylko dla tego parku przyjęła się formalna nazwa.