Dom Dziecka socrealistycznie
Nie, nie chodzi tu o placówkę opiekuńczo-wychowawczą. Chodzi o kultowy w czasach PRLu dom towarowy na ul. Szerokiej 6 na Starym Mieście. Wzorcowy sklep z artykułami dla najmłodszych. Był tam i sklep odzieżowy i fryzjer, ale był przede wszystkim sklep z zabawkami. To był raj dla dzieci wtedy! Największy sklep z zabawkami w Toruniu.
Dom Dziecka przestał istnieć w marcu 1990 r., odszedł wraz z mijającą epoką. Pozostały jednak pamiątkowe ślady po nim. Są to płaskorzeźby na elewacjach, jedyne tego typu socrealistyczne dzieła w Toruniu. Powstały w latach 50. XX w. i w duchu ówczesnej propagandy socjalistycznej obrazują motywy i wizerunki pracy (dzieci z atrybutami różnych zawodów), dziecięcej zabawy oraz przedstawienia zwierząt.
Wewnątrz z kolei naścienna dekoracja malarska oraz płaskorzeźbione w tym samym stylu co na fasadzie okładziny filarów. I w tym momencie pojawia się nam kolejny wątek z serii "Toruń nie dba o dziedzictwo". Otóż w roku 2014 w czasie adaptacji miejsca na sieciową restaurację Pizza Hut doszło do... zniszczenia, skucia zabytkowych płaskorzeźb na owych filarach. Nikt w porę nie zadbał o to, by je uchronić przed zniszczeniem. Adaptacja wykonywana była w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Zniszczono unikatowe płaskorzeźby, jedyne tego rodzaju w Toruniu. Były to dzieła wysokiej klasy, stworzone przez rzeźbiarzy związanych ze środowiskiem poznańskim: Czesława Woźniaka oraz Józefa Murlewskiego. Tworzyły programową całość z płaskorzeźbami na elewacji budynku. Motyw dzieci z atrybutami różnych zawodów powtórzony był we wnętrzu, na filarze w holu. Tu wyobrażał też dzieci z atrybutami czterech pór roku.
► Zobacz więcej >>>
► Zobacz więcej >>>
Sam budynek powstał ok. 1900 r. na miejscu rozebranych murów miejskich Starego Miasta. Na miejscu obecnej ulicy Szerokiej przed budynkiem do 1834 r. stała gotycka Brama Wielka.
Arkadiusz Skonieczny, data publikacji: 01-06-2020