I Pomorska Wystawa Turystyczna

15 czerwca 1936 r. rozpoczęła się w Toruniu I Pomorska Wystawa Turystyczna. Została zorganizowana przez delegaturę w Toruniu Ligi Popierania Turystyki.

We wstępie do Katalogu wstawy czytamy:
Wielu ludzi nie wie gdzie należy szukać rzeczy pięknych godnych widzenia. Szukają gdzieś w dali, a tuż o miedzę, na Pomorzu u wrót Bałtyku znaleźć mogą wszystko, czego duszaza pragnąć może. Wielu ludzini nie wie, że ziemia Pomorska to nie przebrana składnica cudów przyrody, arcydzieł rąk ludzkich. Komitet Wystawy mając to na uwadze postanowił zorganizować l Pomorską Wystawę Turystyczną, któraby zaznajomiła jaknajszersze warstwy naszego społeczeństwa z pięknem krajobrazu Pomorza, jego bezcennemi skarbami sztuki, odrębnem życiem Kaszubów oraz tern wszystkiem, co warte jest widzenia
i co świadczy o starej kulturze polskiej na Pomorzu. Wysiłek organizatorów Wystawy szedł w dwuch kierunkach: 1) pokazanie tego wszystkiego co na Pomorzu godne jest widzenia, 2) pokazanie materjału naukowego, stwierdzającego, że Pomorze jest ziemią nawskroś polską, że duch polski żył na niej od zarania dziejów naszego Państwa. Jedno i drugie zamierzenie staraliśmy się wykonać z całą sumiennością, wykluczając przypadkowość materjału. Wystawa aczkolwiek nie daje ścisłego obrazu Pomorza, to jednak zawiera w skrócie to wszystko, co w poszczególnych miejscowościach zobaczyć można.
Przedstawia wspaniałą sztukę kościelną, bogactwa skarbców kościoła, zbiory muzealne, w Toruniu i Pelplinie, pokazuje przemysł domowy, piękne i oryginalne hafty, garncarstwo, oraz stylowe meble kaszubskie. Podporą\ wystawy jest fotografja
gdyż ta najwierniej, beznaleciałości fantazji Iudzkiej i najprościei potrafi oddać to, co istnieje w rzeczywistośći. Niewątpliwie, że wiele pięknych i cennych rzeczy zostało pominiętych, to jednak co zostało zebrane stanowić winno dostateczny bodziec do
zwiedzenia Pomorza przez każdego Polaka 
 
  • drukuj
  • poleć artykuł
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


pozostało znaków:   napisałeś znaków:

Kontakt

tel. 56 621 02 32
biuro@toruntour.pl
formularz kontaktowy
 
 
   
Właścicielem i operatorem Toruńskiego Portalu Turystycznego funkcjonującego pod domeną toruntour.pl jest Toruński Serwis Turystyczny, Toruń, ul. Rabiańska 3 (mapa), tel. 66 00 61 352, NIP: 8791221083.
Materiały zawarte w Toruńskim Portalu Turystycznym www.toruntour.pl należą do ich autorów lub właściciela serwisu i są objęte prawami autorskimi od momentu powstania Portalu w 2015 r. Wszelkie wykorzystywanie w całości lub we fragmentach zawartych informacji bez zgody Wydawcy Serwisu jest zabronione.
Polityka cookies
 
Jeżeli chcesz opublikować swój artykuł lub napisać do Toruńskiego Portalu Turystycznego ponieważ gdzieś do tekstu wkradł się błąd, chcesz nawiązać współpracę lub po prostu przekazać swoją opinię, możesz to zrobić używając adresu mailowego biuro@toruntour.pl. Żadna wiadomość nie pozostanie bez odpowiedzi!
 
Zostań naszym patronem. Poznaj szczegóły i możliwości tutaj