Prostowanie Krzywej Wieży
17 stycznia 2022 r. na naszym profilu FB opublikowaliśmy żartobliwy tekst o przygotowaniach do rzekomej pionizacji toruńskiej Krzywej Wieży (patrz niżej). A to za inspiracją rusztowań, które w styczniu 2022 r. stanęły przy jednej ze ścian obiektu. Myśl od razu przerodziła się w obawę o los zabytku. Obawę nie bezpodstawną, mając na względzie dotychczasowe inne działania decydentów toruńskich i ich postępowanie z dziedzictwem historycznym miasta.
Wpis wywołał niemałe pruszenie i wręcz trwogę wśród internautów.
W kolejnym dniu zaprezentowaliśmy ciąg dalszy tematu, w którym zawarta została ogólna refleksja na temat ochrony dziedzictwa historycznego w Toruniu w kontekście wspomnianych wyżej dotychczasowych działań władz w zakresie losu obiektów i miejsc historycznych:
[treść posta na FB z 18 stycznia 2022 r. godz. 12.23]:









Tam, gdzie jeszcze niedawno było to, co tworzy miasto – zabudowa, ludzie, drzewa, historyczny nastrój i kameralne-ludzkie odległości i przestrzenie - dziś jest odstraszająca wymarła przestrzeń: dwupasmowa „autostrada miejska” zajmująca monstrualną szerokość aż 70 m, a wraz z nią miejsce odludne, bez życia, bez zabudowy, z ekranami akustycznymi, pustkowie i hula wiatr. Jest degradacja miasta, czyli działanie wprost przeciwne do aktualnych zachodnich sposobów i zasad naprawy miast: >>>









