Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im Samuela Bogumiła Lindego
Od 1996 r. władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast - Torunia i Getyngi - przyznają Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im Samuela Bogumiła Lindego. Jest to jedyna polsko-niemiecka nagroda literacka przyznawana autorom, których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie.

Medal im. S.B. Lindego
Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego nie jest, by użyć tu niezbyt precyzyjnego określenia, zwyczajną nagrodą literacką, którą honoruje się całokształt dokonań pisarskich, jakichś ich ideowo, gatunkowo bądź tematycznie umotywowany fragment czy konkretną książkę. Ta ustanowiona w 1996 roku nagroda jest elementem zjawiska znacznie szerszego niż literatura, jest elementem więzi partnerskich, elementem porozumienia i pojednania, wreszcie przywołaniem i potwierdzeniem tego, co wspólne i niepodzielne, co łączy Polaków i Niemców zarówno w tym, co konkretne i lokalne, jak i w tym, co uniwersalne i nieogarnione, co łączy we wspólnej rozmowie i twórczej refleksji ludzi, społeczeństwa i narody.
Medium wartości humanistycznych jest tu literatura. Wskazano tę właśnie dziedzinę sztuki, bowiem poza wszystkimi granicami i barierami, które przychodzi jej przekraczać i łamać, ma jeszcze do pokonania barierę języka, tylko pozornie łatwą do pokonania, a przecież to także bariera typu myślenia, poznawania świata i ludzi, określania zjawisk, wskazywania swojego miejsca zarówno w procesie historycznym, jak i w postrzegalnej rzeczywistości, bariera, w której najsilniejszy opór stawiają kulturowe nawyki i stereotypy.
Literatura jest otwarciem się na to, co inne, co nieznane, ale co nie jest i nie może być obce, jest bowiem wspólną własnością niezależnie od tego, gdzie i w jaki sposób się ją potwierdza. Nie ma dwóch rodzajów świadomości tego faktu. Jest jeden i to on właśnie stanowił rdzeń idei, która przyświecała inicjatorom i fundatorom nagrody."
dr Krzysztof Ćwikliński
Laureaci nagrody w poszczególnych latach:
1996 Wisława Szymborska i Günter Grass
1996 Wisława Szymborska i Günter Grass
1997 Zbigniew Herbert i Karl Dedecius
1998 Tadeusz Różewicz i Siegfried Lenz
1999 Ryszard Kapuściński i Christa Wolf
2000 Hanna Krall i Marcel Reich-Ranicki
2001 Jan Józef Szczepański i Henryk Bereska
2002 Andrzej Stasiuk i Friedrich Delius
2003 Włodzimierz Kowalewski i Barbara Köhler
2004 prof. Hubert Orłowski i prof. Klaus Zernack
2005 Paweł Huelle i Hans Joachim Schädlich
2006 Sławomir Mrożek i Tankred Dorst
2007 Ewa Lipska i Sarah Kirsch
2008 Olga Tokarczuk i Ingo Schulze
2009 Adam Zagajewski i Durs Grünbein
2010 Adam Krzemiński i Karl Schlögel
2011 Wiesław Myśliwski i Herta Müller
2012 Andrzej Bart i Stephan Wackwitz
2013 Eustachy Rylski i Brigitte Kronauer
2014 Janusz Rudnicki i Wilhelm Genazino
2015 Stefan Chwin i Marie Luise Kaschnitz
2016 Kazimierz Brakoniecki i Jan Wagner
2017 Magdalena Tulli i Juli Zeh
2018 Małgorzata Szejnert i Navid Kermani
2019 Szczepan Twardoch i Christoph Hein
2020 Dorota Masłowska i Dea Loher
2022 Joanna Bator i Terézia Mora
2023 Tomasz Różycki i Marcel Beyer