Samuel Bogumił Linde
Samuel Bogumił Linde (1771-1847) był twórcą pierwszego 6-tomowego Słownika Języka Polskiego o charakterze historycznym. Urodził się w nieistniejącej już kamienicy przy ul. Małe Garbary 2 na Nowym Mieście w Toruniu.
Słownik Języka Polskiego Lindego był pierwszym nowoczesnym wydawnictwem tego typu. Cały materiał źródłowy zaczerpnięto z polskich druków z XVI-XVIII wieku. Przy każdym wyrazie w słowniku umieszczone są liczne cytaty dokumentujące sposób używania i znaczenie danego wyrazu.
To dzieło imponujące. Świadectwo pracowitości i metodyczności jego autora. Stanowiło bardzo poważne i trwałe osiągnięcie naukowe. Stało się swoistym wzorem dla podobnych prac w innych językach słowiańskich, które podejmowali uczeni tej części Europy.
Linde urodził się w nieistniejącej dziś kamienicy przy ul. Małe Garbary 2. Dziś w tym miejscu stoi budynek z pocz. XX w., na którym umieszczono tablicę pamiątkową jemu poświęconą. Linde ma także swój pomnik stojący od 1976 roku przed gmachem Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego. Poza tym jego imię nosi jedna z ulic na Bydgoskim Przedmieściu, III Liceum Ogólnokształcące, a także Nagroda Literacka Miast Partnerskich Torunia i Getyngi przyznawana litearatom w czasie Toruńskiego Festiwalu Książki odbywającego się corocznie w listopadzie.
6-tomowy Słownika Języka Polskiego o charakterze historycznym, zawierający 60 tysięcy haseł z zestawu druków i języka potocznego to wybitne osiągnięcie nauki polskiej doby oświecenia, po raz pierwszy zostało opublikowane w latach 1807-1814.
Linde studiował teologię, filozofię i języki orientalne na uniwersytecie w Lipsku, gdzie w 1791 roku został lektorem języka polskiego. Jako zaufany człowiek, bibliotekarz i współpracownik w latach 1795-1803 zajmował się gromadzeniem zbiorów bibliotek Józefa Maksymiliana Ossolińskiego, co pozwala uznać go za współtwórcę jednej z najznakomitszych polskich bibliotek - Ossolineum.
W 1804 roku przyjął rektorat utworzonego Liceum Warszawskiego.
Działalność publiczna Lindego miała charakter polityczny, oświatowy, naukowy i bibliofilski. Był m.in. członkiem Izby Edukacyjnej kierującej sprawami oświaty Księstwa Warszawskiego, radcą Komisji Rządowej Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, jednym z organizatorów i pierwszych wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego. Jego działalność naukowa i wydawnicza koncentrowała się wokół prac o charakterze słownikowym, bibliograficznym oraz z zakresu językoznawstwa, dziejów piśmiennictwa i przekładów.
W 1844 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia.
Grafika z publikacji "Album biograficzny zasłużonych Polaków wieku XIX t.1"
Marii Chełmońskiej Warszawa 1901
Imię Samuela Bogumiła Lindego nosi Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi, przyznawana corocznie od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast - Torunia i Getyngi.
Jest to jedyna polsko-niemiecka nagroda literacka przyznawana autorom, których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie.