Świat Orientu
W wysokiej sieni
Broń i uzbrojenie dalekowschodnie
Wyroby z brązu
Rzeźby kamienne i drewniane

Wyroby ceramiczne

Chińskie naczynia ceramiczne pokazane na wystawie, pochodzą głównie z czasów panowania dynastii Song (960-1279), Ming (1368-1644) i Qing (1644-1912). Różnią się one zarówno rozmiarami (od niewielkich czarek po duże wazony dekoracyjne), funkcją (od czysto dekoracyjnych po użytkowe), jak i miejscem przeznaczenia (są wśród nich naczynia produkowane na rynek dalekowschodni oraz na chłonny rynek zachodni). Z myślą o odbiorcach europejskich chińscy rzemieślnicy wykonywali nieużywane w ich kulturze typy naczyń jak np. waza do zupy. Przykładem legendarnej już jakości porcelany chińskiej mogą być eksponowane na wystawie wazka na herbatę z czasów panowania dynastii Song i talerz dekorowany wizerunkiem lwa z czasów panowania dynastii Ming oraz wazy na imbir z czasów panowania dynastii Qing.
Równie ważne miejsce jak zbiór ceramiki chińskiej zajmuje na wystawie "Świat Orientu" eksponowany w tym samym pomieszczeniu zbiór ceramiki japońskiej. Wśród porcelanowych naczyń japońskich przeważają wyroby typu Imari produkowane od drugiej połowy XVII w. na rynek europejski w miejscowości Arita. Porcelana japońska była bardzo poszukiwana przez europejskich kolekcjonerów szczególnie w XVIII w., stąd też była obficie reprezentowana w ówczesnych kolekcjach. W toruńskich zbiorach znajdują się cenne naczynia pochodzenia chińskiego i japońskiego posiadające numery inwentarzowe sławnej drezdeńskiej kolekcji króla Augusta II Mocnego. Już kiedy zbiór ten powstawał na początku XVIII wieku, był uznawany za jedną z największych i najbardziej liczących się kolekcji porcelany w Europie. W 1721 roku liczyła ona około 23 tysięcy sztuk porcelany.
Wyroby z kamieni półszlachetnych
Na II piętrze, prezentowane są chińskie wyroby z kamieni półszlachetnych. Wyrabiano je w Chinach od czasów najdawniejszych, co najmniej od pięciu tysięcy lat, i zawsze miały one dla Chińczyków znaczenie szczególne. Z kamieni półszlachetnych (m.in. jaspisu, nefrytu i jadeitu) wytwarzano przedmioty o charakterze symbolicznym i rytualnym, których wartość była dla Chińczyków wyższa od złota. Wytwarzano z nich także luksusowe przedmioty użytkowe. W zbiorach toruńskich znajdują się wyroby z kamieni półszlachetnych pochodzące z czasów dynastii Qing, głównie z okresu panowania cesarza Qianlong (1736-1795). Są to m.in. wykonane z nefrytu: naszywki na szaty, klamra od pasa, rękojeść sztyletu, parawanik do świecy z przedstawieniem żurawia przy bambusie oraz steatytowe pieczęcie z figurkami lwa. Na ekspozycji prezentowane są także przedmioty nawiązujące kształtem do obiektów użytkowych, a posiadające funkcję dekoracyjną: ozdobne wazony, czarki, czajniczki i kadzielnice. Były one elementami wystroju wnętrz zamożnego domu chińskiego. Na wystawie znajdują się także wykonane z jadeitu, agatu i steatytu figurki: rzeźby rodzajowe (np. kobiety z dzieckiem w ogrodzie, figury kobiet z wachlarzem czy lutnią), kultowe (postaci trzech z ośmiu nieśmiertelnych - Zhongli Quan, Zhang Guolao, He Xiangu) oraz zwierzęta fantastyczne (jaszczuro - smoki jilong i feniks).