Muzeum Podróżników im. Tony Halika
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika otwarte zostało 2003 r. w dawnym barokowym spichrzu przy ul. Franciszkańskiej 11 w północnej części Starego Miasta.
Głównym zasobem umożliwiającym powstanie muzeum był dar ponad 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich przekazany mieszkańcom Torunia w roku 1999 przez Elżbietę Dzikowską, znaną podróżniczkę i dziennikarkę, partnerkę życiową Tony Halika. Ofiarowany zbiór artefaktów był plonem wielu wypraw po świecie, które odbyła Elżbieta Dzikowska z Tonym Halikiem. Po śmierci Tony’ego Halika pamiątki podróżnicze trafiły do Torunia, jego rodzinnego miasta. Elżbieta Dzikowska każdego roku wspiera Muzeum cennymi darami w postaci eksponatów etnograficznych, przywożonych z różnych odległych stron świata. Z tej to przyczyny niewielka powierzchnia dotychczasowej ekspozycji muzealnej szybko okazała się niewystarczająca na cele wystawiennicze. Pozyskanie w 2013 r. sąsiadującej kamienicy, dawniej mieszkalnej z pocz. XX w., przy ulicy Franciszkańskiej 9, stworzyło możliwość zaaranżowania rozbudowanej, nowoczesnej przestrzeni ekspozycyjnej.
Obecnie w obu budynkach mieści się stała ekspozycja pt. "Pasja podróżowania".
|
![]() Godziny otwarcia:
- w sezonie (od 1 maja do 30 września): od wtorku do niedzieli w godz. 12-18 - poza sezonem (od 1 października do 30 kwietnia): od wtorku do niedzieli w godz. 10-16, - Wejście ostatnich zwiedzających pół godziny przed zamknięciem ekspozycji. Ceny biletów wstępu (ceny bez rezerwacji), 2025 r.:
normalny: 30 zł, ulgowy: 25 zł (bilet obejmuje też Muzeum Kamienicę Pod Gwiazdą) Zwiedzanie z przewodnikiem: Toruński Serwis Turystyczny, e-mail: muzeum@turystyka.torun.pl, tel. 56 621 02 32 Grupa oprowadzana przez jednego przewodnika nie może być liczniejsza niż 20 osób. Rezerwacja przewodników na zwiedzanie Torunia: tutaj |
Pasja do podróżowania i nieodparta potrzeba człowieka do odkrywania i poznawania różnorodności świata jest głównym motywem przewodnim tej wystawy stałej. Dlatego już hall wejściowy wprowadza zwiedzających w atmosferę historii podróżnictwa - poprzez prezentację kopii starych map obrazujących dzieje poznawania świata. Na przewijanych prezenterach umieszczono wizerunek mozaiki z Madaby (z połowy VI w.) – najstarszej zachowanej mozaikowej mapy - ukazującej Bliski Wschód i Jerozolimę, mapę z Ebstorf (z 1234 r.), z Hereford (powstałą pomiędzy rokiem 1285 a 1295) oraz symboliczną mapę Heinricha Büntinga z 1581 r., przedstawiającą Ziemię w kształcie liścia koniczyny. Na suficie natomiast wyobrażono spersonifikowaną mapę gwiazdozbiorów, dla podkreślenia wielowymiarowości ludzkich poszukiwań w porządku świata i kosmosu, które legły u podstaw poznawania świata w końcu wieków średnich i początkach ery nowożytnej.
Symbolem polskiego podróżnictwa XX wieku wciąż pozostaje dla wielu osób Elżbieta Dzikowska i Tony Halik, dlatego ich życie, dokonania oraz zebrane podczas wypraw kolekcje etnograficzne stały się kluczem pozwalającym na zaprezentowanie na wystawie prawdziwej pasji człowieka do poznawania świata.

Pierwsze piętro spichlerza przy ulicy Franciszkańskiej 11 poświęcone zostało wyprawom Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej, głównie po Meksyku i Gwatemali. Podróżnicy zafascynowani byli wielkością i osiągnięciami prekolumbijskich cywilizacji oraz rzemiosłem współczesnych grup etnicznych zamieszkujących terytorium dawnej Mezoameryki, zwłaszcza kultury Majów. Salę wypełniają wielokolorowe tkaniny (głównie bluzy kobiece, tzw. huipile) pochodzące z różnych wiosek z Gwatemali, a także kilka ubiorów proweniencji meksykańskiej. Szczególnie fascynuje strój kobiet, ze względu na prekolumbijski rodowód rozpoznawalny w kroju, jak i pokrywających go motywach ornamentalnych. Jednak prawdziwym rarytasem tej części wystawy jest prekolumbijska kolekcja dziewięciu ceramicznych figur tzw. Kultur Zachodu (rozwijających się od 200 r. p.n.e. do 800 r. n.e.), pochodzących z dwóch meksykańskich stanów Jalisco i Colima.



Jedną z największych pasji podróżniczki i donatorki toruńskiego Muzeum jest gromadzenie biżuterii etnicznej, stąd ósma sala poświęcona została tym pięknym i oryginalnym ozdobom. Wiele eksponatów to przedmioty ze srebra, kamieni półszlachetnych i koralików. Jednak najbardziej interesujące są plemienne ozdoby wykonane z naturalnych surowców: kłów zwierzęcych, nasion, włókien roślinnych, muszli i kości.
