Organy w kościele Ducha Św.
Organy rokokowe z 1757 r. to imponujący zabytek sztuki, najstarszy z tego okresu na Pomorzu, reprezentujący typ sztuki północnoeuropejskiej; odbudowane po zniszczeniu pożarem w 1989 r.
Organy w kościele Ducha Św. na Starym Mieście były imponującym zabytkiem sztuki rokokowej o wysokich walorach artystycznych. Jednocześnie to jedno z najstarszych takich dzieł rokokowych w Polsce. Organy powstały w 1756 r. Ich twórcą był organmistrz Friedrich Rudolf Dalitz (1721-1806), znany z dokończenia budowy organów w katedrze w Gdańsku-Oliwie.
Na wieży środkowej prospektu organowego znaduje się figura króla Dawida z harfą. Na sąsiednich wieżach oryginały przed pożarem były też wazy płomieniste, a na bocznych wieżach basowych figury muzykujących aniołów. Wykonanie wieńczących organy figur przypisuje się toruńskiemu artyście, Johannowi Antonowi Langenhahnowi (1737-1795). Na górnych krawędziach tych wież umieszczone były także herby rodowe fundatorów wykończenia kolorystycznego i pozłotniczego prospektu - mieszczan toruńskich: Johanna Kirchberga i Johanna Wilhelma Meissnera.
Organy uległy pożarowi, jaki wybuchł w kościele w maju 1989 r. Od 2004 r. były rekonstruowane w oparciu o zakupiony 63-głosowy instrument z kościoła w Duisburgu.
Zobacz też:
Powrót do: