Hejnał Torunia

 
Z inicjatywy Wydziału Kultury i Oświaty Magistratu Torunia powstała w 1926 roku melodia hejnału toruńskiego. Kompozytorem był Jerzy Bojanowski, dyrektor Opery Pomorskiej w Toruniu. Melodia odrębna i oryginalna, pełna prostoty i bezpośredniego piękna, po raz pierwszy zabrzmiała na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego 29. kwietnia 1926 roku w czasie posiedzenia Magistratu. Od 3. maja tegoż roku była grana codziennie w południe z wieży ratuszowej do 1939 roku. W 1999 r. jako jeden ze znaków miasta, hejnał został wpisany do statutu m. Torunia. Grany jest jedynie w ważnych dla miastach okolicznościach. 
 
.

 
Niestety obecnie, wbrew tradycji z okresu międzywojennego, hejnał Torunia nie jest grany na co dzień. Brakuje najpewniej dobrej woli i siły sprawczej wśród toruńskich urzędników (chociać być może z ich punktu widzenia brakuje... pieniędzy na takie "mało ważne sprawy"). Nie ma przecież żadnych przeciwskazań, aby jak w międzywojniu hejnalista wychodził na wieżę ratuszową ze złocistą trąbką i wygrywał melodię. Ewentualnie wykorzystać można by do tego kuranty wiszące w wieży ratuszowej. Ale tu też: musi ktoś z władnych chcieć zabrać się za to...
  • drukuj
  • poleć artykuł
Komentarze użytkowników (2)
Marek Rubnikowicz, 2020-01-26 21:01:40
Piękna fotografia oddająca klimat wieży Ratusza Niestety nie mogę się zgodzić się z zamieszczoną informacją o tym że hejnał wykonywany jest tylko sporadycznie  . Od 2011 roku kiedy dzięki miedzy innymi moim staraniom zamontowane zostały carillony wieżowe  , które o pełnych godzinach miedzy 7,00 a 21,00 wybijają na dzwonach cały hejnał  . Zapraszam do wysłuchania  .
TST, 2020-01-27 23:49:28
@Marek Rubnikowicz: O, to super, że chociaż te carillony grają jeśli już nie żywy człowiek
Dodaj swój komentarz:


pozostało znaków:   napisałeś znaków:
   

Kontakt

tel. 56 621 02 32
biuro@toruntour.pl
formularz kontaktowy
 
 
 
 
 
 
 
 
   
Właścicielem i operatorem Toruńskiego Portalu Turystycznego funkcjonującego pod domeną toruntour.pl jest Toruński Serwis Turystyczny, Toruń, ul. Rabiańska 3 (mapa), tel. 66 00 61 352, NIP: 8791221083.
Materiały zawarte w Toruńskim Portalu Turystycznym www.toruntour.pl należą do ich autorów lub właściciela serwisu i są objęte prawami autorskimi. Wszelkie wykorzystywanie w całości lub we fragmentach zawartych informacji bez zgody Wydawcy Serwisu jest zabronione.
Polityka cookies
 
Jeżeli chcesz opublikować swój artykuł lub napisać do Toruńskiego Portalu Turystycznego ponieważ gdzieś do tekstu wkradł się błąd, chcesz nawiązać współpracę lub po prostu przekazać swoją opinię, możesz to zrobić używając adresu mailowego biuro@toruntour.pl. Żadna wiadomość nie pozostanie bez odpowiedzi!
 
Zostań naszym patronem. Poznaj szczegóły i możliwości tutaj