Kamienica ul. Sukiennicza 26
To jedna z najstarszych kamienic patrycjuszowskich na Nowym Mieście zachowująca gotyckie cechy stylowe w postaci np. trzech łukowych profilowanych wnęk w części parterowej oraz profilowanych pilastrów w górnej części, będących pierwotnie elementami gotyckich wnęk fasadowych.
Dom zbudowano w XV w. W późniejszych wiekach został przekształcany: nieznacznie na przełomie XVII i XVIII w. oraz znacząco w XIX w., kiedy to usunięto historyczny stylowy szczyt oraz destrukcyjnie przekształcono na budynek czynszowy wielomieszkaniowy, dzieląc wnętrze na kilka małych mieszkań. Przy tej okazji przeniesiono wejście z łukowej profilowanej wnęki środkowej do prawej.
Do obecnej formy doprowadzony został przed II wojną światową, kiedy odsłonięto spod XIX-wiecznego tynku gotycką fasadę poddaną następnie pracom restauracyjno-konserwatorskim w latach 60. XX w.
< Ilustracja po lewej: widok kamienicy sprzed usnięcia wtórnych tynków. Nad wejściem widoczna tablica pamiątkowa (dziś już nieistniejąca) poświęcona Bogumilowi Goltzowi.
> Ilustracja po prawej: widok w 2019 r.
W latach 1853-1870 mieszkał tutaj Bogumil Goltz (1801-1870) - pisarz, humorysta i satyryk, znany głównie ze swojego literackiego dzieła pt. Buch der Kindheit („Księga dzieciństwa”), 1847 r. Za życia był najgłośniejszym toruńskim pisarzem, po śmierci i obecnie zapomnianym.
Urodził się w Warszawie, był synem dyrektora pruskiego sądu miejskiego. Po uczęszczaniu do klasycznych szkół w Kwidzynie i Królewcu, zdobył doświadczenie w rolnictwie w jednej z posiadłości podtoruńskich, a w 1821 r. wstąpił na uniwersytet we Wrocławiu jako student filozofii. Wkrótce jednak porzucił karierę naukową i po powrocie na chwilę do życia na wsi w Lisewie koło Golubia-Dobrzynia przeszedł na emeryturę osiedlając się w 1830 r. w Golubiu, gdzie napisał większość utworów, które później publikował. Często przebywał w Toruniu, dokąd ostatecznie w 1847 r. przeprowadził się.
Tutaj Goltz poświęcił się dziełom literackim. Był też autorem wielu etnograficznych szkiców i żartobliwych esejów z dziedziny antropologii, socjologii kultury, pedagogiki. Podróżował intensywnie przez Niemcy, Francję, Anglię, Włochy i aż po Egipt. Po drodze w Niemczech prowadził wykłady na temat swoich prac.
Był też członkiem towarzystwa naukowego Coppernicus Verein für Wissenschaft und Kunst w Toruniu, a także radnym miejskim Torunia.
Oprac. Arkadiusz Skonieczny, data publikacji: 18-08-2019