Makieta XV-wiecznego Torunia
Do jednych z największych atrakcji należał program światło-dźwięk przy makiecie XV-wiecznego Torunia. Model ten, pokazujący toruński średniowieczny zespół miejski z czasów Mikołaja Kopernika, przedstawiony był w skali 1:250. Wykonany z drewna i tworzyw sztucznych ukazywał dawny obraz zabudowy mieszkalnej, budowli monumentalnych sakralnych i świeckich i urządzeń obronnych dawnego hanzeatyckiego Torunia.
Obejrzenie programu przy makiecie było dobrym pomysłem na rozpoczęcie poznawania i zwiedzania Torunia; przedstawiał ważniejsze elementy z historii Torunia; wprowadzał widza w dramatyczne wydarzenia wojen polsko-krzyżackich, opisując rolę Torunia w tych konfliktach; głos lektora prowadził ulicami średniowiecznego Torunia wskazując wspaniałe kościoły, ratusze, bramy; dzięki efektom akustycznym oddającym gwar miejski można np. usłyszeć toruńskich flisaków czy targujące się na rynku przekupki. W opowieści tej uwzględniono także informacje o Mikołaju Koperniku i jego rodzinie, a także o miejscach trwale z nim związanych.
Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy. Tak i ta makieta została zlikwidowana przy okazji ostatniej renowacji muzeum Domu Kopernika w 2018 r.