Kościół św. Szczepana w Toruniu
Neogotycki kościół św. Szczepana został wzniesiony w latach 1902-1904 na zasypanym północnym odcinku fosy miejskiej Nowego Miasta. Zaprojektował go berliński architekt Richard Gans dla toruńskiego zboru ewangelicko-reformowanego (kalwińskiego), założonego w 1676 r. (pierwsza kaplica mieściła się w zakupionej kamienicy patrycjuszowskiej przy ul. Szerokiej ob nr 18).
Prace budowlane prowadzono od końca 1902 r. z przerwą spowodowaną strajkiem. W celu kontynuacji budowy sprowadzono murarzy z Włoch. Z kolei w sierpniu następnego roku doszło do zawalenia się z powodu błędu konstrukcyjnego gurtów sklepiennych.
Dwunawowa budowla w formie niesymetrycznego układu pseudohalowego ma wymiary 22 x 11,5 m i jest zwieńczona 49,5-metrową wieżą. W czasie II wojny światowej kościół został zdewastowany. Przekazany następnie polskiej parafii ewangelicko-augsburskiej (luterańskiej), został odrestaurowany i ponownie poświęcony 26 sierpnia 1945 r. pod obecnym wezwaniem. We wnętrzu najcenniejszym zabytkiem wyposażenia jest manierystyczny obraz Adoracji Baranka Apokaliptycznego z pocz. XVII w. - dzieło dobrej klasy artystycznej, należące do czołowych dzieł toruńskiego i pruskiego malarstwa renesansowego. Poza tym na uwagę zasługuje interesujący zespół witraży z początku XX w., wykonany przez firmę Seilera z Wrocławia. Są wśród nich witraże fundowane przez członków parafii, a także przez toruński magistrat z początku minionego wieku - jeden z witraży posiada w rozecie piękny herb Torunia. Ołtarz główny neogotycki z 1904 r. przeniesiony z nieczynnego kościoła ewangelickiego w Nowej Wsi koło Gostynina, a dzwony na wieży ze zburzonego na pocz. II wojny światowej kościoła ewangelickiego na Podgórzu. Podczas prac remontowych w 2013 r. na wieży kościoła znaleziono ukrytą pod podłogą po 1945 r. tablicę z 1918 r., poświęconą poległym na frontach całej Europy parafianom ze znanych rodzin kalwińskich. Znajdują się na niej 4 nazwiska, takie jak: Rudolf Lüttmann, Erich Tarrey, Walter Raapke i Werner Szemjonneck. Wykonana z drewna dębowego, jest przykładem wspaniałej snycerki. |
|
INFO
Lokalizacja
Ring, ul. Wały Sikorskiego / ul. Dominikańska
400 m na płn.-wsch. od Rynku Staromiejskiego
Nabożeństwa:
Niedziela godz. 10.00
Zwiedzanie:
Najlepszym momentem na wejście do kościoła są okolice nabożeństw niedzielnych, gdyż w pozostałym czasie kościół niestety jest zamknięty. Wtedy też jest okazja zobaczenia najcenniejszego zabytku wnętrza - XVII-wiecznego manierystycznego obrazu Adoracji Baranka Apokaliptycznego.
|