Dolina Marzeń
(Planty na Bastionie Starotoruńskim)
Niezwykle urokliwy park zlokalizowany w centrum Torunia, między ulicami: Bulwar Filadelfijski, Al. 500-lecia, Chopina, plac Rapackiego (mapa); od południa ograniczony fortyfikacjami XIX-wiecznymi (Grodza V). Stanowi południowy fragment zespołu Plant toruńskich - Planty na Bastionie Starotoruńskim.
Cały ten zespół parkowy Plant, usytuowany na miejscu dawnych barokowych fortyfikacji bastionowych z XVII w., został rozbudowany i uporządkowany na pocz. lat 70. XX w. i zajmuje obecnie powierzchnię około 17 ha. Dolina Marzeń znajduje się w miejscu dawnego, barokowego Bastionu Starotoruńskiego (zobacz: Historia obronności i fortyfikacji w Toruniu).
fot. Mateuszgdynia CC BY-SA 4.0
W centralnej części Doliny znajduje się dużych rozmiarów kulisty zegar słoneczny, ustawiony z okazji Roku Kopernikańskiego (1973). Kula o średnicy 3,5 m wyłożona jest kostką granitowo-bazaltową, a na jej obwodzie, od strony płd.-wsch. do płd.-zach. znajduje się 13 wklęsłych tablic z brązu z numeracją godzin od 6 do 18.
Jednak centralnym miejscem parku jest przepływająca w malowniczej scenerii uregulowana Struga Toruńska ze znajdującym się na niej niewielkim zbiornikiem wodnym. Jest to jedna z dwóch ujściowych odnóg Strugi, która dalej przez Grodzę V (na płd. skraju Doliny Marzeń) uchodzi do Wisły. Grodza V to z kolei jedna z sześciu gródz - tam zamykających w razie potrzeby dawne fosy XIX-wiecznych obronnych umocnień Twierdzy Toruńskiej.
Tuż nad wodą stoi tu jedyny w Toruniu okaz cypryśnika błotnego. To okazałe drzewo naturalnie występuje na błotnistych i bagiennych terenach nad Zatoką Meksykańską. Jest to drzewo iglaste, podobne do daglezji, zrzucające igły na zimę. W okresie wegetacyjnym o niezwykle barwnych igłach: od jasnozielonych na wiosnę, zielonych latem, a jesienią przebarwiających się na pomarańczowo-czerwone, rude, miedziane i rdzawo-brązowe. Jest to drzewo długowieczne. Najsrarszy cypryśnik błotny zwany "Senatorem" (3,5 tys. lat) spłonął w 2012 r. na Florydzie. W dawnych epokach geologicznych drzewo rosło powszechnie w całej Europie, tworząc pokłady węgla brunatnego. Do Europy sprowadzono w XVII w. w celach dekoracyjnych. W Polsce jest drzewem bardzo rzadkim. Największy i najstarszy okaz w Polsce rośnie w arboretum w Kórniku. Toruński cypryśnik osiąga 18m wysokości i 205 cm w obwodzie w pierśnicy i jest pomnikiem przyrody.