Kościół Ducha Św. w Chełmnie

 
Lokalizacja
Chełmno, ul. Wałowa / Toruńska
350 m na płd. od Rynku
45 km na płn. od Torunia
 
Mały gotycki kościół poszpitalny z XIII-XIV w., fundacji Krzyżaków, podobnie jak szpital, który stanowił raczej rodzaj przytułku. Prowadzony był prawdopodobnie przez zakon duchaków (kanoników Regularnych od Ducha św.).
Kościół został zbudowany w latach około 1280-1290, w pierwszym dwudziestoleciu XIV w. przedłużono go od zachodu i zbudowano wieżę.
W 1694 r. został objęty przez sprowadzone do Chełmna siostry Miłosierdzia, które przystosowały dawny szpital-przytułek na klasztor; w 1828 r. przeniosły się do klasztoru pocysterskiego przy kościele św. Janów. Wtedy budynek szpitala, znajdujący się od południowej strony kościoła rozebrano, a kościół pełnił funkcje magazynu wojskowego. Ponownie go konsekrowano i przywrócono do funkcji sakralnej na pocz. XX w.
Obecnie kościół służy bractwu rycerskiemu.

Kościół salowy z czworoboczną wieżą od zachodu, bogato zdobiona blendami.

Wewnątrz drewniane sklepienie beczkowe, na ścianie malowidła ścienne ze scenami Zwiastowania, Nawiedzenia i Ostatniej Wieczerzy oraz Marię Magdalenę Unoszoną przez Anioły, z XV w.
 
  • drukuj
  • poleć artykuł
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


pozostało znaków:   napisałeś znaków:

Kontakt

tel. 56 621 02 32
biuro@toruntour.pl
formularz kontaktowy
 
 
   
Właścicielem i operatorem Toruńskiego Portalu Turystycznego funkcjonującego pod domeną toruntour.pl jest Toruński Serwis Turystyczny, Toruń, ul. Rabiańska 3 (mapa), tel. 66 00 61 352, NIP: 8791221083.
Materiały zawarte w Toruńskim Portalu Turystycznym www.toruntour.pl należą do ich autorów lub właściciela serwisu i są objęte prawami autorskimi od momentu powstania Portalu w 2015 r. Wszelkie wykorzystywanie w całości lub we fragmentach zawartych informacji bez zgody Wydawcy Serwisu jest zabronione.
Polityka cookies
 
Jeżeli chcesz opublikować swój artykuł lub napisać do Toruńskiego Portalu Turystycznego ponieważ gdzieś do tekstu wkradł się błąd, chcesz nawiązać współpracę lub po prostu przekazać swoją opinię, możesz to zrobić używając adresu mailowego biuro@toruntour.pl. Żadna wiadomość nie pozostanie bez odpowiedzi!
 
Zostań naszym patronem. Poznaj szczegóły i możliwości tutaj