Kamienica ul. Grudziądzka 36 w Chełmnie
Lokalizacja
Chełmno, Stare Miasto, ul. Grudziądzka 36
300 m na wsch. od Rynku
45 km na płn. od Torunia
To najefektowniejszy dom barokowo-rokokowy w Chełmnie, powstały w 2. połowie XVIII w. w wyniku przebudowy budynku gotyckiego z ok. XIV-XV w. Jest jedynym w Chełmnie tak doskonale zachowanym domem mieszczańskim okresu staropolskiego, zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz.
Obecnie mieści Chełmiński Inkubator Organizacji Pozarządowych "Grudziądzka 36".
Obecnie mieści Chełmiński Inkubator Organizacji Pozarządowych "Grudziądzka 36".
Budynek 1-piętrowy, czteroosiowy z okazałym szczytem z delikatną dekoracją barokowo-rokokową.
Część dolną fasady od części szczytowej oddziela znaczny, bogato profilowany gzyms, który na osi fasady jest wygięty dla objęcia rokokowego kartusza.
Oryginalne są drzwi wejściowe z XVIII w. zdobione ukośnymi listwami tworzącymi kwadraty oraz ćwiekowane.
Wewnątrz zachowała się też rokokowa balustrada schodów sieni.
Wewnątrz kamienicy zachowało się m.in. obszerne pomieszczenie sieni, w której klatka schodowa z XVIII w. z rokokową balustradą schodów.
Na posadzce płytki z pocz. XIX w.
Na posadzce płytki z pocz. XIX w.
Na ścianie wschodniej zachowała się charakterystyczna ceglana wnęka ścienna z okresu gotyckiego (fot. Chełmiński Inkubator Organizacji Pozarządowych "Grudziądzka 36")
W pomieszczeniu na parterze zoraganizowano izbę pamięci Jerzego Kałdowskiego, założyciela i pierwszego dyrektora Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie. Są tu m.in. meble, zdjęcia oraz rodzinne pamiątki i dokumenty przekazane przez jego potomków. Zwiedzać można codziennie oprócz niedziel (2023 r.).