Kapa z czapraka Kara Mustafy
Złoty, efektowny haft na granatowym aksamicie, powstał w Turcji w XVII w. W ten sposób ozdobiony był czaprak konia wezyra Kara Mustafy, głównodowodzącego wojskami tureckimi pod Wiedniem w 1683 r., zdobyty jak łup wojenny przez króla Jana III Sobieskiego
Czaprak, czyli ozdobne nakrycie konia wezyra Kara Mustafy, głównodowodzącego wojskami tureckimi pod Wiedniem w 1683 r., stał się łupem wojennym zdobytym przez króla Jana III Sobieskiego. Król podarował go katedrze w Chełmży jako wotum dziękczynne. Przed i po zwycięskiej Odsieczy Wiedeńskiej król modlił się w chełmżyńskiej świątyni u grobu bł. Juty von Sangerhausen.
W okresie późniejszym czaprak przerobiony został na kapę - szatę liturgiczną. Tkanina wzbogacona jest suto haftowanym na aksamicie srebrnym ornamentem o motywach wschodnich, obcym sztuce europejskiej. Dla celów liturgicznych doszyta została haftowana złotem bordiura.
Kapę miał ubraną Prymas Tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński, który w 1966 r. przewodniczył w Chełmży uroczystościom 1000-lecia Chrztu Polski.
Kapa ta nie jest normalnie udostępniona do zwiedzania. Przechowywana wraz z innymi cennymi zabytakmi w katedralnym skarbcu, wystawiana jest publicznie jedynie przy okazji szczególnych okoliczności, np. w 1983 r. z okazji 300. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, w 2015 i 2016 r. w związku z 1050-leciem chrztu Polski i 765-leciem istnienia katedry, w 2022 r. z okazji 30. rocznicy erygowania diecezji toruńskiej.