Spotkania. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek
Wbrew stereotypom nie jest to festiwal adresowany wyłącznie do dzieci. W ciągu tygodnia przed południem prezentowane są spektakle dla młodszych widzów, zaś wieczorem dla dorosłych. Konkursowe przedstawienia oceniają dwa składy jurorów: dziecięcy i profesjonalny. Każde z gremiów przyznaje swoją nagrodę.
Festiwal odbywa się corocznie od 1994 r., początkowo pod nazwą Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek, które w 1999 r. przekształciły się w festiwal międzynarodowy. Do dnia dzisiejszego festiwal zajmuje ważne miejsce w działalności toruńskiej sceny lalkowej. Spotkania należą do nielicznej grupy tego typu i tej wielkości festiwali w Polsce. Odbywają się rokrocznie w październiku. W ciągu tygodnia konkursowych konfrontacji prezentowane są najciekawsze teatry z całego świata, mistrzowie lalkarstwa, twórcy kultywujący tradycje teatru lalkowego, zespoły poszukujące i eksperymentujące w materii szeroko rozumianego teatru animacji.
Spotkania są okazją do zaobserwowania, jak zmienia się teatr lalkowy w ostatnich latach i jak różne mogą być elementy poddawane animacji: od klasycznych marionetek przez bohaterów wyczarowywanych z różnych materiałów (tkaniny, gąbki, nawet dętki rowerowe), aż po projekcje multimedialne.
Festiwalowi od kilku lat towarzyszy Przegląd Twórczości Teatralnej Osób Niepełnosprawnych, a także prezentacje przedstawień studentów szkół teatralnych oraz Akcja Animacja Prezentacja - studenckie pokazy animacji i sztuki wideo.