Renesansowy zdrój

W murze ogrodzeniowym przy wejściu na teren kościoła Świętojańskiego od strony ul. Żeglarskiej/Kopernika znajduje się renesansowy zdrój miejski z ok. 1543 r. Było to jedno z kilku publicznych miejsc w Toruniu, do których wodociągiem doprowadzano bieżącą wodę z ujęć oddalonych od centrum.
Obudowa tego zdroju ma dekoracyjny kształt o formach renesansowych. Woda wypuszczana była z paszczy lwa, nad którą znajduje się piaskowcowy kartusz z płaskorzeźbieniem z dwoma postaciami uskrzydlonych półkobiet.
Podobny zdrój znajdował się przy przeciwległym narożniku ogrodzenia kościelnego - od strony ul. Łaziennej/Ciasnej.
Toruń należał do niezbyt licznego grona miast europejskich, które posiadały system zaopatrzenia w wodę już od 1. poł. XIV w. Najstarszym był wodociąg wybudowany od Bramy Starotoruńskiej.
 
 
Co stoi na przeszkodzie, aby dziś lała się tu woda?
Miejsce na pewno zyskałoby na atrakcyjności, zwracałoby na siebie uwagę, mówiło o historii i dawnej świetności miasta, a przede wszystkim odzyskałoby swoją oryginalną, historyczną funkcję i przeznaczenie. 
Woda zawsze jest urozmaiceniem i uatrakcyjnieniem krajobrazu miejskiego.
No ale dziś w Toruniu priorytet ma raczej destrukcja niż rekonstrukcja...
 
Arkadiusz Skonieczny, data publikacji: 04-11-2019
  • drukuj
  • poleć artykuł
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


pozostało znaków:   napisałeś znaków:

Kontakt

tel. 56 621 02 32
biuro@toruntour.pl
formularz kontaktowy
 
 
   
Właścicielem i operatorem Toruńskiego Portalu Turystycznego funkcjonującego pod domeną toruntour.pl jest Toruński Serwis Turystyczny, Toruń, ul. Rabiańska 3 (mapa), tel. 66 00 61 352, NIP: 8791221083.
Materiały zawarte w Toruńskim Portalu Turystycznym www.toruntour.pl należą do ich autorów lub właściciela serwisu i są objęte prawami autorskimi od momentu powstania Portalu w 2015 r. Wszelkie wykorzystywanie w całości lub we fragmentach zawartych informacji bez zgody Wydawcy Serwisu jest zabronione.
Polityka cookies
 
Jeżeli chcesz opublikować swój artykuł lub napisać do Toruńskiego Portalu Turystycznego ponieważ gdzieś do tekstu wkradł się błąd, chcesz nawiązać współpracę lub po prostu przekazać swoją opinię, możesz to zrobić używając adresu mailowego biuro@toruntour.pl. Żadna wiadomość nie pozostanie bez odpowiedzi!
 
Zostań naszym patronem. Poznaj szczegóły i możliwości tutaj