Kamienica ul. Łazienna 26
Chociaż obecny wygląd zewnętrzny wcale na to nie wskazuje, to jednak jest to kamienica rodowodem swym sięgająca czasów gotyckich. Później, w XVII w. była modernizowana, a kolejnej i największej przebudowy doznała w końcu XIX w., kiedy to przekształcono ją - jak większość wtedy kamienic w Toruniu - z mieszczańskiej na wielorodzinną czynszową (zobacz: XIX-wieczne destrukcje kamienic toruńskich).
Obecnie nie posiada cech stylowych, natomiast elementem, który zdecydowanie ją wyróżnia i nadaje wartości jest piękny rzeźbiony portal barokowy z 2. poł. XVII w. Reprezentuje typ odmienny od tych, jakie w tym okresie powstały w Toruniu i jakie (w skromnej niestety liczbie) zachowały się do dziś. Został on umieszczony w prostokątnej wnęce. Przedstawia unoszące się nad archiwoltą dwa anioły w pofałdowanych szatach i z palmami w ręku, podtrzymujące kartusz herbowy z koroną.
Z tego też portalu zachowała się wspaniała brama manierystyczna z 1640 r., rzeźbiona w drewnie dębowym, zaliczana do najpiękniejszych, jakie można spotkać w Toruniu. Brama znajduje się obecnie na muzealnej wystawie stałej w Sukiennicach w Ratuszu Staromiejskim, a na miejscu umieszczono jej replikę.