Malowidła w kamienicy ul. Szeroka 22
Zachowane wewnątrz kamienicy przy ul. Szerokiej 22 malowidła stropowe i ścienne należą do cennych i unikatowych takich dzieł sztuki. Program malowideł oparty był na wzorcach zachodnioeuropejskich i nawiązywał do treści arystokratycznych. W ten sposób bogaci toruńscy patrycjusze demostrowali swoje aspiracje i ambicje związane z upodobaniami elitarnymi, dworskimi.

Wśród przedstawień w medalionach znajduje się m.in. wizerunek Tronującej Madonny, z którego zachowały się głowa Marii i Dzieciątka oraz elementy iluzjonistycznej architektury tronu.
Natomiast na ścianie zachodniej (ilustracja poniżej) widoczne są nie w pełni czytelne wyobrażenia pracy na roli i w gospodarstwie, np. żniwiarz ścinający sierpem zboże, postać trzymająca prosię. Być może są to sceny związane z kalendarzem i porami roku.
Polichromia fryzu datowana jest na ok. 1370 r.
Polichromia fryzu datowana jest na ok. 1370 r.


Zachowany ciąg przedstawień ukazuje sekwencję trzech przedstawień dzikich mężów galopujących na białych kozłach, umieszczonych w obramieniu w postaci architektury obronnej (blankowanych wież) na tle czerwonym i błękitnym.
Pomiędzy tymi przedstawieniami ukazano pary oblubieńców stojących pod stylizowanymi drzewami, co z kolei jest bezpośrednim odniesieniem do średniowiecznego ideału miłości dworskiej, opiewanej w ówczesnej literaturze, pieśniach, malarstwie.
