Kamienica ul. Franciszkańska 12

Kamienica ul. Franciszkańska 12
 
Lokalizacja
Stare Miasto, ul. Franciszkańska 12
180 m na płn. od Rynku Staromiejskiego
Ranga zabytku
 
Gotycka kamienica z XIV w., zmodernizowana na pocz. XVI wieku.
Przed 1960 r. kamienica została nie tylko odnowiona, ale przede wszystkim wyeksponowano i przywrócono wewnątrz wiele zabytkowych, oryginalnych elementów. Wewnątrz ma oryginalny układ przestrzenny, m.in. wysoka sień z częścią galerii (antresoli), przewód kominowy kuchni średniowiecznej rozpoczynający się na parterze wielkim okapem, pod którym znajdowało się otwarte palenisko. Profilowany strop na I piętrze.
 
W przeciwieństwie do tradycyjnego typu toruńskiej kamienicy średniowiecznej, układ wnętrza tego domu był tylko jednotraktowy. M.in. dlatego najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie znajdowało się na I piętrze od frontu, a nie w trakcie tylnym na I piętrze.
 
Szczyt fasady pierwotnie był w formie schodkowej, z których każdy zakończony był półkolem. Formy te niestety usunięto w XIX w., zachowały się jedynie widoczne dziś konsole podtrzymujące dawne półkoliste zwieńczenia; tych elementów niestety nie odtworzono teraz. Dziś elewacja zatem wygląda tak, jak nigdy wcześniej w swojej historii nie wyglądała.
 
  • drukuj
  • poleć artykuł
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


pozostało znaków:   napisałeś znaków:

Kontakt

tel. 56 621 02 32
biuro@toruntour.pl
formularz kontaktowy
 
 
   
Właścicielem i operatorem Toruńskiego Portalu Turystycznego funkcjonującego pod domeną toruntour.pl jest Toruński Serwis Turystyczny, Toruń, ul. Rabiańska 3 (mapa), tel. 66 00 61 352, NIP: 8791221083.
Materiały zawarte w Toruńskim Portalu Turystycznym www.toruntour.pl należą do ich autorów lub właściciela serwisu i są objęte prawami autorskimi od momentu powstania Portalu w 2015 r. Wszelkie wykorzystywanie w całości lub we fragmentach zawartych informacji bez zgody Wydawcy Serwisu jest zabronione.
Polityka cookies
 
Jeżeli chcesz opublikować swój artykuł lub napisać do Toruńskiego Portalu Turystycznego ponieważ gdzieś do tekstu wkradł się błąd, chcesz nawiązać współpracę lub po prostu przekazać swoją opinię, możesz to zrobić używając adresu mailowego biuro@toruntour.pl. Żadna wiadomość nie pozostanie bez odpowiedzi!
 
Zostań naszym patronem. Poznaj szczegóły i możliwości tutaj