1.24. Po dawnym Toruniu z przewodnikiem w stroju szlacheckim
Trasa zwiedzania "Po dawnym Toruniu" przenosi do XVIII-wiecznego Torunia z czasów panowania królów Augusta II Mocnego, Stanisława Leszczyńskiego, Augusta III Sasa i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Poznają Państwo realia tamtejszego świata oraz zobaczą pamiątki związane z tą barwną epoką.
XVIII-wieczny Toruń był miastem wielkich kontrastów. Z jednej strony tworzyli go dominujący nadal w mieście od dwóch stuleci luterańscy mieszczanie w czarno-białych strojach, surowi i powściągliwi. Z drugiej strony coraz silniejsi byli w Toruniu katolicy, odzyskujący kolejne świątynie i coraz mocniej zaznaczający swoją obecność w mieście. Mieli oni swoje oparcie o okolicznej szlachcie, często odwiedzającej Toruń, odzianej w wielokolorowe stroje, lubiącej suto zastawiony stół i pełny kielich, czasami też zbytnio awanturniczej.
Trasa przygotowana została przez naszego przewodnika pana Macieja Stawiskiego. Aby mogli poczuć się Państwo niczym w XVIII wieku, po trasie oprowadzać będzie on Państwa ubrany w szyty na miarę, kompletny strój szlacheckiego XVIII-wiecznego Sarmaty, składający się ze spodni, koszuli, żupana, kontusza, czapki, wysokich butów oraz szabli. Będzie możliwość obejrzenia stroju z bliska i zapytania o szczegóły jego dotyczące. Kolorystyka stroju jest dobrana według historycznego munduru wojewódzkiego dla powiatu upickiego na Litwie. Pan Maciej Stawiski jest autorem książek i artykułów historycznych, specjalistą w zakresie historii zakonu bernardynów w XVIII wieku, w tym w szczególności klasztoru toruńskiego, dobrze obeznanym w realiach tego stulecia.
Trasa obejmuje liczne pamiątki po saskim i stanisławowskim Toruniu z obszaru Starego i Nowego Miasta. Przy dawnym Kolegium Jezuitów posłuchają Państwo o dramatycznych wydarzeniach tumultu toruńskiego z 1724 roku, a przy ruinach kościoła i klasztoru dominikańskiego o zakonnych jurydykach będących źródłem nieustannych skarg i utyskiwań cechowych rzemieślników. Nie zabraknie przedstawienia ważnych postaci z Torunia tego okresu, w szczególności osób zaznaczonych w przestrzeni miasta poprzez tablice pamiątkowe. Pomimo tablicy pamiątkowej przy Rynku Staromiejskim niewiele osób wie, że wybitny medyk i przyrodnik z przełomu XVIII i XIX wieku Samuel Thomas Sömmering był z pochodzenia torunianinem. Nie zabraknie też historii związanych z rozbiorami Rzeczypospolitej i przejęciem Torunia przez Prusy. Jeśli godziny oprowadzanie nie zbiegną się z żadnym nabożeństwem, w trasie znajdzie się także zwiedzanie wnętrz Kościoła NMP z dokładną analizą pobernardyńskiego XVIII-wiecznego wyposażenia.
Na trasie m.in.:
Posthalternia i Rubinkowski - Pałac Dąmbskich – Kolegium Jezuitów - Pałac Fengerów – miejsce dawnej Bramy Kotlarskiej- Kościół św. Jakuba i klasztor benedyktynek - Klasztor dominikanów toruńskich - Brama Chełmińska – Kamienica Rösnera -Kamienica pod Gwiazdą – Samuel Thomas Sömmering – Ratusz Staromiejski - Pałac Meisnera – Kościół Ducha Świętego - Trzy Korony – Kościół Mariacki - Nowa siedziba Gimnazjum Toruńskiego - Kamienica Łuku Cezara – Ulica Rabiańska zwana Kruczą
- Wycieczka z przewodnikiem dostępna na zamówienie
- Dostępność: cały rok, 7 dni w tygodniu
- Wycieczka piesza
- Godzina rozpoczęcia: do ustalenia
- Czas trwania: ok. 3 godz.
- Cena >>>
Potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień? Zapytaj: biuro@toruntour.pl, tel. 56 621 02 32
Wycieczki z przewodnikiem sprzedaje: Toruński Serwis Turystyczny
Toruń, Stare Miasto, ul. Rabiańska 3, tel. 56 621 02 32,
Organizator turystyki nr 247 Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego w Torun
Toruń, Stare Miasto, ul. Rabiańska 3, tel. 56 621 02 32,
Organizator turystyki nr 247 Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego w Torun