Nowe odkrywki przed Bramą Ducha św.
Trwające właśnie od końca lutego 2024 r. badania archeologiczne tuż przed Bramą Ducha św. w Toruniu przynoszą ciekawe odkrycia. Wiążą się one z zamierzoną budową tu podziemnej komory ściekowej.
Na głębokości około 2 m poniżej dzisiejszego terenu odsłonięto dobrze zachowany fragment brukowanej drogi z ok. XV w. Prowadziła ona z Bramy w kierunku nabrzeża nad Wisłą i tutejszego portu. Wyobrazić sobie można jeszcze bardziej monumentalne wrażenie bramy, skoro kilka stuleci temu ludzie widzieli ją z poziomu 2 m niżej od dzisiejszego.
Około 5 m na zachód od bruku wykopano fragment gotyckiego ceglanego muru, który najpewniej zamykał w tym miejscu teren zespołu szpitalno-klasztorno-kościelnego Ducha św.; był to północno-wschodni kraniec tego terenu. Południową jego część odkryto natomiast w końcu 2022 r., w czasie prowadzonej przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego (zobacz: Odkrycia archeologiczne zespołu Ducha św. w Toruniu).
W południowej części wykopu znajduje się kolejny fragment ceglanego muru, prostopadłego do ww. i równoległego do Wisły. W nim, poniżej poziomu wspomnianego bruku, widoczny jest otwór, rodzaj przepustu?
Natrafiono też na pochówki z XIII w. z cmentarza znajdującego się w średniowieczu przy tutejszym kościele Ducha św.
Odkryto również konstrukcje drewniane, w tej chwili jeszcze nierozpoznane, jednak pochodzące najpewniej z XIII w.
Odkryto również konstrukcje drewniane, w tej chwili jeszcze nierozpoznane, jednak pochodzące najpewniej z XIII w.
Data publikacji: 13-03-2024