Toruń nie dba o dziedzictwo (XLVI: Poler portowy)
Nad Wisłą w Toruniu praca wre. Przy widowni w postaci ważnych postaci z ramienia władzy najwyższej toruńskiej usuwają zabytkowy poler portowy. Drugi raz go usuwają - bo wtórnie tu niedawno wstawiony po "niespodziewanym" odnalezieniu go pod ziemią w sąsiednim miejscu - jednak nie może tu stać. Tak było 27 maja 2024 o godz. 8.11.
Ten poler portowy to jedno z wyjątkowych znalezisk archeologicznych odkrytych w czasie dewastacyjnego remontu nabrzeża wiślanego w Toruniu w latach 2022-2024 (zobacz: Odkrycia archeologiczne zespołu Ducha św. 2022-2023). Przypomnijmy, że wg decyzji wojewódzkiego urzędu konserwatorskiego nabrzeże i jego podziemne struktury zostały rzekomo już tak znacząco przekształcone i zniszczone w latach 70. XX w., że żadnych godnych uwagi nawarstwień archeologicznych miało nie być i w związku z tym przebudowę nabrzeża można wykonywać bez prac archeologicznych. Dopiero "niespodziewane" odkrycia coraz liczniejszych artefaktów ujawniły indolencję tegoż urzędu.
Granitowy poler cumowniczy został odnaleziony w swoim oryginalnym miejscu, w którym spełniał swoją funkcję. Wokół niego jest XIX-wieczny bruk kamienny. Poler jest elementem infrastruktury portu, który tutaj niegdyś funkcjonował. Polery takie stały rzędami zazwyczaj na nabrzeżu.
Niestety jednak wytrwałe i konsekwentne w niszczeniu śladów bogatej przeszłości Torunia władze miejskie zdecydowały o usunięciu zabytku ze swojego miejsca i po chwili namysłu postanowiono ustawić go bliżej wody wiślanej, gdzieś tam w przypadkowym miejscu. Nie postał tu długo, albowiem rano o godz. 8 już go zabrali, co przedstawia załączona fotografia. W oryginalnym miejscu odnalezienia polera ułożono jezdnię... - arcyważną infrastrukturę w tym miejscu, której przesunięcie i nowe zaplanowanie względem tego i wielu innych znalezisk archeologicznych było oczywiście "niemożliwe", bo "niemożliwe", bo szacunek do miasta i jego dziedzictwa nie jest ważny.
Dziś poler ten przykryty plandeką leży pod ścianą i czeka na coś.
A powinien stać w swoim miejscu, i jako jeden z wielu elementów dziedzictwa powinien przypominać dawną potęgę nadwiślańskiego hanzeatyckiego Torunia. Dziś ani polera, ani innych obiektów portowych nadwiślańskich nie ma. Zatarto skutecznie toruńskość.