Kamienica Pod Gwiazdą. Muzeum
Co tu zwiedzać?
Kamienica Pod Gwiazdą jest atrakcyjnym obiektem z dwóch powodów: po pierwsze jest to jeden z najcenniejszych w skali europejskiej barokowych domów patrycjuszowskich, a po drugie mieści w sobie niecodzienne ekspozycje sztuki Dalekiego Wschodu.
► Więcej o Kamienicy Pod Gwiazdą tutaj.
|
![]() Adres: Stare Miasto, Rynek Staromiejski 35
40 m od pomnika Mikołaja Kopernika
Godziny otwarcia:
- w sezonie (od 1 maja do 30 września): od wtorku do niedzieli w godz. 11-18 - poza sezonem (od 1 października do 30 kwietnia): od wtorku do niedzieli w godz. 10-16
- Wejście ostatnich zwiedzających pół godziny przed zamknięciem ekspozycji. Ceny biletów wstępu (2025 r.):
normalny: 30 zł, ulgowy: 25 zł (bilet obejmuje też Muzeum Podróżników im. Tony Halika) Zwiedzanie z przewodnikiem: Toruński Serwis Turystyczny, e-mail: muzeum@turystyka.torun.pl, tel. 56 621 02 32.
Grupa oprowadzana przez jednego przewodnika nie może być liczniejsza niż 25 osób.
Rezerwacja przewodników na zwiedzanie miasta tutaj. |
Patrycjuszowskie wnętrza mieszczańskie

Elementem typowym dla toruńskich kamienic barokowych, obok szeroko stosowanych przedproży i bogatych portali, odznaczających się wysokim poziomem artystycznym, było także bardzo bogate wyposażenie wnętrz, na które składały się: ozdobnie rzeźbione, kręcone klatki schodowe z fugurami alegorycznymi (tutaj Minerwa), ściany wykładane płytkami ceramicznymi importowanymi z Delft w Holandii, intarsjowane drzwi i skrzynie, malowane stropy, ozdobne piece i meble.
Kręcone schody były bardzo charakterystyczne dla barokowych kamienic toruńskich, gdańskich, elbląskich i północnoeuropejskich. Do dziś takiego wyposażenia zachowało się bardzo niewiele; w XIX wieku często kupowano je jako wyposażenie dworów i pałaców i wywożono w głąb Polski.
Przykładem zdobnictwa XIX-wiecznego jest klasycystyczny salonik na I piętrze w trakcie przednim (nad wysoką sienią).
► Więcej nt. wnętrz kamienicy tutaj
► Więcej o barokowych kamienicach toruńskich tutaj.
Świat Orientu

Najstarsze są zabytki chińskie z czasów dynastii Han (206 r. p.n.e. - 220 r. n.e.), z którą związane są pierwsze przedmioty z porcelany.
Ponadto zebrano tu obrazy, drzeworyty, brązy, rzeźby kamienne oraz drewniane, jak i wyroby z kamieni półszlachetnych, ceramikę i tkaninę. Wśród wyrobów z brązu są nie tylko rzeźby, ale i obiekty użytkowe, z takich okresów historycznych jak panowania dynastii: Shang-In (1600-1027 r. p.n.e.), Han (206 r. p.n.e.-220 r.n.e.), Tang (618-907), Sung (960-1279), Juan (1280-1368), Ming (1368-1644), sięgając aż do wieku XVIII.