Olenderski Park Etnograficzny
Otwarty w maju 2018 r. Olenderski Park Etnograficzny jest pierwszym muzeum na wolnym powietrzu poświęconym budownictwu kolonizacyjnemu związanemu z osadnictwem olenderskim. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa. Podtoruńska, nadwiślańska wieś Wielka Nieszawka posiada bogatą historię związaną z menonitami i osadnictwem olenderskim. Ich obecność odnotowana zostałatu już na początku XVII w, a do końca II wojny światowej był to jeden z głównych ośrodków życia tej społeczności, która założyła tu gminę wyznaniową wraz z domem modlitwy. Pozostałością po nich jest włączony w obręb Park cmentarz menonicki, do niedawna zniszczony i zaniedbany, obecnie uporządkowany z wyeksponowanymi nagrobkami.
Głównym założeniem Parku jest odtworzenie krajobrazu kulturowego nadwiślańskiej wsi z przełomu XIX i XX w. Na powierzchni ponad 5 ha, zrekonstruowany został fragment wsi o najbardziej charakterystycznym dla osadnictwa olenderskiego układzie, czyli tzw. rzędówki bagiennej. Główna droga wytyczona została wzdłuż wału przeciwpowodziowego zabezpieczającego koryto Wisły, w poprzek której powstały równoległe pasy pół, które oddzielają kanały odwadniające, obsadzone wierzbami. Na ich terenie ulokowane zostały 3 zagrody, składające się z 6 zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarskich. Przeniesione zostały z terenu Doliny Dolnej Wisły i pochodzą z XVIII i XIX w. Obiekty te to najcenniejsze, zachowane do dnia dzisiejszego, przykłady architektury charakterystycznej dla osadników olenderskich. Wśród nich znajduje się jeden z trzech zachowanych na tym terenie domów podcieniowych, zbudowany we wsi Kaniczki w 1757 r., jedyna zachowana do dziś zagroda z częścią mieszkalną, inwentarską i stodołą pod jednym dachem pochodząca ze wsi Niedźwiedź, czy jedyny wolno stojący spichlerz z Wielkiego Zajączkowa z początku XIX w. Zagrody wzbogacone zostały małą architekturą, w postaci piwniczek, studni i płotów, obsadzone zielenią i uzupełnione przydomowymi ogródkami i sadami. Wszystko to powoduje, że Olenderski Park Etnograficzny jest nie tylko próbą odzwierciedlenia krajobrazu nizin z zachowaniem najważniejszych zabytków architektury. Jest to szansa na poznanie kultury osadników, a wymiar popularyzatorski i dydaktyczny, wzbogacony przewodnikami i książkami, uczy tolerancji, w jakiej przez ponad czterysta lat żyli na jednym terenie mieszkańcy różnych narodowości i religii. |
![]() Lokalizacja: Wielka Nieszawka, ul. Mennonitów 14
10,3 km od Rynku Staromiejskiego (mapa)
Godziny otwarcia:
- od maja do września: wtorek, czwartek-niedziela 10.00-18.00, środa: 10.00-16.00
- od października dp kwietnia:
wtorek-piątek 9.00-16.00, sobota-niedziela 10.00-16.00 Ceny biletów wstępu (ceny bez rezerwacji), 2024 r.:
- normalny: 18 zł
- ulgowy: 12 zł
- rodzinny: 36 zł
Rezerwacja zwiedzania z przewodnikiem: Toruński Serwis Turystyczny, tel. 56 621 02 32, muzeum@turystyka.torun.pl. Grupa obsługiwana przez jednego przewodnika nie może być liczniejsza niż 25 osób.
Rezerwacja przewodników na zwiedzanie miasta: tutaj
|
Zagoda z Niedźwiedzia

Zagroda z Gutowa

Zagroda z Kaniczek

Cmentarz menonicki
