Organy w kościele św. Janów w Chełmnie
Manierystyczny prospekt organowy należy do najstarszych oraz najbardziej okazałych takich zabytków w Polsce. Powstał w latach 1613-1619. Jest 2-kondygnacyjny. Składa się z 5-elementowej części głównej i 3-częściowego pozytywu przedniego. Wieże ozdobione są postaciami Michala Archanioła i muzykujących aniołów, puttami i hermami. Balustradę zdobią 4 tonda z postaciami świętych, od lewej: św. Stanisław Kostka, św. Placyd, św. Bernard z Clairvaux oraz św. Maur.
Tymczasem wcześniej, już w 1580 r. staraniem ksieni tutejszych benedyktynek Mortęskiej, która stawiała nacisk na różne formy muzyczne w kalsztorze, rozpoczęto budowę organów w kościele. Organmistrz otrzymał wtedy 500 florenów wraz z wiktem. Już wkrótce nowozbudowany instrument został powiększony o 5 nowych głosów oraz 6 klinowych miechów kosztem 250 florenów. Kolejna zachowana wiadomość o organach podaje, że w 1603 r. zreperowano je za 45 florenów.
Obecnie zachowane organy zbudowano, jak wspomniano, w latach 1613-1619, również staraniem ksieni Mortęskiej. Jego twórcą był organmistrz Christian Neumann z Nowego Miasta Lubawskiego (wcześniej działający w Ornecie na Warmii). Prawdopodobnie niektóre elementy z wczesniejszych organów zostały wykorzystane w nowym dziele. Organmistrz otrzymał 900 florenów, utrzymanie czeladników kosztowało 450 florenów, a drewno 200 fl. Mortęska podarowała ze swoich środków centar cyny oraz zapłaciła za budowę "pozytywu małego". Nowe organy miały 35 głosów na trzech sekcjach manuałowych i jednej pedałowej, które zasilało 6 miechów klinowych. Instrument Neumanna wyróżniał się nadto bogatą szafą utrzymaną w stylu późnego renesansu o cechach manierystycznych, której polichromie wykonał malarz Johann Krüger ze Świecia.
Organy dotrwały prawdopodobnie do 1945 roku, choć zapewnie nieużytkowane od dłuższego czasu. Wtedy to, z pominięciem bogatej szafy organowej, zostały rozebrane i zastąpione przez organy firmy Schlag & Söhne ze Świdnicy. Wiatrownice instrumentu zainstalowano jedynie w szafie głównej organów.