Fryderyk Skarbek
(1792-1866) - ekonomista, publicysta, pisarz, współautor głośnych felietonów satyrycznych; czołowy przedstawiciel polskiej myśli ekonomicznej w okresie Królestwa Polskiego, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Ojciec chrzestny Fryderyka Chopina.
Urodził się przy ul. Mostowej 14 (patrz: Pałac Fengera), co upamiętnia stosowna tablica pamiątkowa. W Toruniu spędził pierwsze 6 lat życia w domu dziadka; po jego śmierci zamieszkał w Izbicy Kujawskiej u swego ojca. Wstępny okres edukacji odbywał pod kierunkiem Mikołaja Chopina (ojca Fryderyka Chopina, którego był ojcem chrzestnym; sam Fryderyk przebywał także w Toruniu), a w 1805 roku wstąpił do Liceum Warszawskiego, kierowanego przez torunianina Samuela Bogumiła Lindego, któremu pomagał w pracach nad Słownikiem Języka Polskiego. W latach 1809-1811 studiował w Paryżu języki obce, prawo karne, literaturę, a także chemię. Po powrocie do kraju rozpoczął karierę urzędniczą, uprawiał działalność publicystyczną, pracował jako profesor na Uniwersytecie Warszawskim wykładając ekonomię polityczną.
Opublikowana i pozostawiona w rękopisie spuścizna intelektualna Skarbka jest ogromna i wszechstronna. Jedną z jego głównych zasług jest przeniesienie na grunt polski i samodzielne rozwijanie zasad ekonomii. Jego największe dzieło naukowe to Ogólne Zasady Gospodarstwa Narodowego.