Epitafium Mikołaja Kopernika

Najjaśniejszy książę i pan Olbracht Król Polski zmarł tu w Toruniu na apopleksję 1501 r 17 czerwca w wieku 41 lat. Którego wnętrzności są tu pochowane, ciało przewiezione do Krakowa ósmego roku panowania.
Na cokole (poniżej głównego obrazu epitafijnego) epigram łaciński z 1733 r. zastępujący oryginalny, wykonany z inicjatywy Jakuba Kazimierza Rubinkowskiego. Głosi on w tłumaczeniu:
Mikołajowi Kopernikowi, Toruńczykowi, matematykowi o niezwykłej wnikliwości, zmarłemu na Warmii w swej kanonii w roku 1543 [...] w wieku 73 lat, wielce znanemu u obcych, by pamięć o tak wielkim mężu nie zginęła w jego ojczyźnie, ta pamiątka została wystawiona. Zaś w roku 1733 została odnowiona i odrestaurowana przez znakomitego Jakuba Kazimierza Rubinkowskiego radcę i nadpocztmistrza toruńskiego.
Poniżej umieszczona jest drewniana tablica czarna ze złoconą ramą o wygiętej ostrołukowo dolnej krawędzi, z napisem łacińskim pióra niemieckiego poety Nikodema Frischlina (1547-1590) w tłumaczeniu:
Kopernik, którego widzisz przykuwa uwagę żywym obliczem. Wizerunek jego pod względem piękna osiągnął wyjątkową doskonałość: czerwone usta, piekne oczy i piękne włosy, a także szlachetne członki, naśladujące obrazy Apellesa. Mógłbys zobaczyc go jako badacza i nauczyciela jakim był, gdy polecił zatrzymać w miejscu gwiazdy i niebo i umyślił wprawić w ruch Ziemię, a także gdy umiejscowił Słońce w środku świata. Bogu najlepszemu i najwyższemu, a także ku większej chwale znamienitego męża ofiarował i dedykował ten sam, który odnowił.

Nie proszę o łaskę równą łasce św. Pawła, ani o przebaczenie jakie otrzymał św. Piotr, tylko o takie, jakiego na drzewie krzyża udzieliłeś łotrowi, ustawicznie błagam.