Tony Halik
(1921-1998) - dziennikarz, podróżnik, autor książek podróżniczych i około 300 filmów dokumentalnych.
Urodził się w Toruniu przy ul. Prostej 8 na Nowym Mieście, co upamiętnia stosowna tablica pamiątkowa.
Od kwietnia 1943 r. służył w 6 Baterii Szkolnej 11. Ciężkiego Zapasowego Dywizjonu Obrony Przeciwlotniczej Luftwaffe, a latem tego samego roku otrzymał przydział do 40. Eskadry Średnich i Ciężkich Bombowców Luftwaffe i został skierowany do Francji. W 1944 zdezerterował z Wehrmachtu i przyłączył się do francuskiego ruchu oporu, a pod koniec tego roku dołączył do 4. dywizji piechoty Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Wkrótce po wojnie małżeństwo Halików rozpoczęło podróże wędrówką po Afryce i Azji, publikując serię reportaży w znanych czasopismach. W 1948 roku osiedlił się wraz z żoną w Argentynie i przyjął obywatelstwo tego kraju. Nastąpiły dalsze wyprawy podróżnicze: żegluga rzekami Ameryki Południowej i wędrówka po puszczach południowego regionu Boliwii oraz Amazonii i brazylijskiego stanu Mato Grosso. Jako korespondent sieci telewizyjnej NBC w Ameryce Łacińskiej, Halik wiele lat przebywał w Meksyku. W 1979 roku osiedlił się w Polsce na stałe.
Znany jest ze swych programów telewizyjnych pod wspólnym tytułem "Pieprz i Wanilia", takich jak: "180 tysięcy kilometrów", "Ostatni wolni Indianie", "Ścieżki w nieznane", "Tam, gdzie pieprz rośnie", "Tam, gdzie rośnie wanilia", "Nieznany kraj".
W lutym 1998 roku na domu, w którym się urodził przy ul. Prostej odsłonięto tablicę pamiątkową, ponadto 24. 01. 2003 roku otwarto w Toruniu Muzeum Podróżników im. Tony Halika.