Epitafium von der Linde
To najstarsze epitafium w kościele Mariackim poświęcone jest patrycjuszowskiej rodzinie von der Linde, która odgrywała znaczącą rolę w Toruniu już od XIV w.
Umieszczone na ścianie północnej prezbiterium.
Centralnym elementem jest obraz z przedstawieniem Sądu Ostatecznego, ujęty ozdobnym drewnianym obramieniem architektonicznym z jońskimi kolumnami o trzonach zdobionych w dolnej części ornamentem okuciowym, typowym dla stosowanego w nowożytnym Toruniu manieryzmu niderlandzkiego. Zresztą sam obraz również ma cechy tego stylu. Kolumny wsprate są na cokołach z wyobrażeniami serca, z którego wyrastają kwiaty Nieśmiertelności. Pomiędzy cokołami, poniżej obrazu, umieszczona jest tablica inskrypcyjna, która szczególnie wzmiankuje burmistrza Nicolasa von der Linde, zmarłego w 1563 r. i jego syna Nicolasa zmarłego w 1574 r. oraz ich żony: Annę Fridewald (zm. 1557 r.) i Barbarę Ficken (zm. 1584 r.).
Scena Sądu Ostatecznego rozgrywa się na tle rozległego krajobrazu. Pośród obłoków widoczny jest Chrystus Sędzia wśród tłumu aniołów i zbawionych oraz w towarzystwie klęczących Marii i Jana Chrzciciela, orędujących za ludzkością. Poniżej z grobów licznie powstają zmarli.
Natomiast na pierwszym planie widnieją klęczące postaci rodziny von der LInde w strojach typowych dla protestanckiego mieszczaństwa toruńskiego i północnoeuropejskiego (zobacz: Jak ubierali się dawni torunianie).
Epitafium zwieńczone jest trójdzielnie, gdzie środkowa część posiada alabastrowy relief (scena króla Dawida przyjmującego daninę od podbitych ludów) i zwieńczona jest alegorią Umiarkowania. Z kolei w elementach bocznych zwieńczenia stoją rzeźby uosabiające Caritas z dziećmi i Iustitię z wagą i mieczem.
Epitafium zostało fundowane przez Johana, Adriana i Nicolasa z gdańskiej gałęzi rodu von der Linde i wykonane po 1584 r. w Gdańsku.