Kościół Opatrzności Bożej w Toruniu-Rudaku
|
|
INFO
Lokalizacja
Toruń-Rudak, ul. Okólna 178/180
4,2 km na płd.-wsch. od Rynku Staromiejskiego
Zwiedzanie:
Najlepszym momentem na wejścia do kościoła są okolice mszy św., gdyż w pozostałym czasie kościół bywa zamknięty. Msze św.:
- w dni powszednie: 9.00, 17.30
- w niedziele i święta: 8.00, 10.00, 11.30, 16.00,
|
Kościół Opatrzności Bożej to jeden z przykładów sakralnych budowli powstałych w Toruniu na początku XX w. dla ewangelików, zbudowanych w stylu neogotyckim lub do niego nawiązującym. Kościół służył protestantom do końca II wojny światowej, kiedy to po opuszczeniu ostatnich niemieckojęzycznych wiernych został przejęty przez katolików.
W momencie powstania parafii (1904 r.) oraz budowy kościoła (1907-1908 r.) Rudak stanowił podtoruńską wieś, zamieszkiwaną przez 587 wiernych. Parafia obejmował jednak też sąsiednie Stawki. Łącznie w obu miejscowościach zamieszkiwało 1294 ewangelików (i 336 katolików).
Kościół oraz wyposażenie jego wnętrza został zaprojektowany przez toruńksiego mistrza budowlanego Ernsta Goldbacha. Dwa dzwony na wieży wykonała firma M & O Ohlsson z Lubeki, a organy firma Orgelbauanstalt A.Terletzki, inhab. Ed. Wittek z Elbląga.
Wnętrze zdobią witraże znanej firmy Ferdinanda Müllera z Quedlinburga. W 1908 r. zamontował je toruński mistrz szklarski Emil Hell.
W 1909 r. powstały malowidła zdobiące m.in. arkadę łączącą nawę z prezbiterium. Wykonał je malarz Hans Stopp z Hanoweru. Przedstawiały bizantyjski w duchu wizerunek Chrystusa Pantokratora - Władcy Świata. Nie zachowały sie jednak do dziś, zamalowane po II wojnie światowej.