Trzy Korony
Kamienica mieszcząca się przy Rynku Staromiejskim 21 od wielu stuleci pełni funkcję zajazdu i należy do najstarszych zajazdów w Toruniu. Dziś mieści restaurację i mieszkania na wynajem.
Chociaż budynek powstał w okresie średniowiecza i pierwotnie był gotycki, to dziś po przebudowach zwłaszcza XIX-wiecznych zatracił cechy z czasów swej świetności i ma fasadę neoklasycystyczną oraz pozbawiony jest szczytu.
W 1697 r. przebywała tu z królewiczami królowa Maria (Marysieńka), wdowa po królu Janie III Sobieskim. W 1709 r. przebywał tu również car Piotr Wielki z synem Aleksym, których podejmował król August II Mocny, kiedy to zawarto tzw. traktat toruński, zapoczątkowujący zależność króla polskiego od cara rosyjskiego (zobacz: Król August II Mocny w Toruniu).
W okresie zaboru pruskiego odbywały się w tym domu patriotyczne spotkania, np. w 1873 r. z okazji 400-lecia urodzin Mikołaja Kopernika oraz powołania do życia w 1875 r. Towarzystwa Naukowego w Toruniu - niezwykle zasłużonej dla Pomorza i jedynej polskiej instytucji naukowo-badawczej na Pomorzu pod zaborami, działającej w Toruniu do dziś.
Poza tym zatrzymali się tu: Jan Matejko, Zygmunt Krasiński, Helena Modrzejewska.
Poza tym zatrzymali się tu: Jan Matejko, Zygmunt Krasiński, Helena Modrzejewska.
W dawnym Toruniu podobnych zajazdów było więcej, a funkcje noclegowe pełniły również liczne gospody. Szczególnie dużo obiektów oferujących gościnę było wzdłuż najważniejszych szlaków komunikacyjnych, a więc przy ul.: Chełmińskiej, Żeglarskiej i w Rynkach: Staromiejskim i Nowomiejskim. W XIX wieku znane są tu: "Hôtel de Varsovie" (od 1807 r.; Rynek Staromiejski), późniejszy "Hôtel de Sanssouci" (od 1815 r.), "Hôtel de Danzig" (ul. Żeglarska 8), hotel "Muzeum" Towarzystwa Naukowego w Toruniu i istniejący do dziś hotel "Pod Orłem" (od 1886 r.). Jeszcze na początku XX wieku i w okresie międzywojennym istniały tu takie hotele jak: "Hôtel de Rome" (ul. Chełmińska 9), "Victoria" (ul. Żeglarska 15), "Pod Lwem" (ul. Żeglarska 2), w którym w latach 20. XX wieku malarz Julian Fałat urządził swoją pracownię (dziś niektóre z jego dzieł można oglądać na wystawie w Muzeum Okręgowym). W 1912 roku działało 10 hoteli.