Ogród Wojewodów Pomorskich
Ogród Wojewodów Pomorskich to teren ogrodowy należący do historycznej rezydencji z 1914 r. przy ul. Fredry 6/8 na Bydgoskim Przedmieściu. W latach 1925-1939 należała ona do wojewodów pomorskich (zobacz: Kasyno wojskowe (rezydencja wojewodów pomorskich)), a od do 2011 r. jest siedzibą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która to instytucja w latach 2013-2017 przeprowadziła rewitalizację założenia ogrodowego udostępnianjąc je jednocześnie publicznie. Wtedy też powstała nazwa nawiązująca do międzywojennej funkcji tego miejsca.
Jest to park kameralny, przytulny i urokliwy. Całość założenia została wygrodzona historycznmym betonowo-metalowym ogrodzeniem.
Po rewitalizacji teren zyskał 122 gatunki roślin - wprowadzono bogaty skład gatunkowy, który znacząco poprawił bioróżnorodność miejsca. Wyróżnić można następujące grupy roślin:
- drzewa o atrakcyjnym ulistnieniu i kwiatach, takie jak np.: lipa szerokolistna i drobnolistna, magnolia japońska i magnolia brooklińska, grujecznik japoński, buk pospolity „Pendula”,
- krzewy zimozielone, takie jak np.: różaneczniki, mahonia pospolita, barwinek pospolity, cis pospolity, jałowiec Pfitzera, trzmielina Fortune'a,
- krzewy o znaczeniu biocenotycznym, stanowiące bazę pokarmową dla ptaków, takie jak np.: ognik szkarłatny, śliwa tarnina, dereń jadalny, świdośliwa kanadyjska,
- krzewy o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatach, takie jak np.: hortensja bukietowa, lilak Meyera „Palibin”, jaśminowiec, azalie, kaliny, pigwowce itd.
- rabaty bylinowe, których bogaty skład gatunkowy ma znaczenie biocenotyczne dla owadów i stanowi atrakcję przez cały sezon wegetacyjny (70 gatunków).
Na terenie parku znajdziemy ławki i leżaki, budkę do wymiany książek, karmniki dla ptaków, lunetę do obserwacji miejscowej awifauny, budki lęgowe oraz domki dla owadów.