Malowidła w kamienicy ul. Żeglarska 21
Polichromie stropowe zostały odkryte w trakcie remontu w 2012 r. Znajdują się w pomieszczeniu na parterze - dawnej wysokiej sieni. Kamienica jest gotycka z XIV w., jednak do obecnej formy została przekształcona w XIX w. zatracając wtedy oryginalne, zabytkowe cechy, a wysoka sień została przebudowana na cele handlowe z zakryciem dotychczasowego stropu. Podzielono ją wtedy murowaną ścianą działową wydzielając od północy obecną klatkę schodową.
Z około 1700 r. pochodzi wyeksponowany aktualnie polichromowany strop drewniany w postaci ornamentów akantowych na belkach stropowych i kwiatach polnych na deskach w przestrzeniach między belkowych. Datowanie belek poprzecznych według badań dendrologicznych określa ich wiek na 1698-1700 r. Polichromie powstały prawdopodobnie po zamontowaniu desek na stropie, tj. ok. 1700 r. Malowidła różnią się od siebie w zależności od podziału architektonicznego, jaki był pierwotnie w pomieszczeniu.
W czasach nowożytnych w wysokich sieniach kamienic patrycjuszowskich toruńskich często budowano antresole i wydzielano niewielkie pomieszczenia drewnianymi ściankami. Pełniły one funkcję kantorów kupca lub magazynków, spiżarni itp.
Tutaj widoczny jest w stropie ślad po takiej ściance działowej - w miejscu tym brakuje dekoracji malarskiej, natomiast krawędzie polichromii oraz belka stropowa są pomalowane w kolorze czerwonym (minia). Analogiczny kolor zachował się na tynku przy stropie, gdzie dekoracja malowana jest w formie czerwonych pasów.
Wydzielona wtedy w ten sposób izba frontowa miała strop dekorowany motywami roślinnymi. Są to kwiaty róży, tulipanów, słoneczników oraz bratków, często malowane podwójnie na łodygach zawiniętych spiralnie, dekorowanych liśćmi podłużnymi, małymi listkami róży oraz w formie trzylistnej koniczyny. Kwiaty są w kolorach: żółty, czerwony, niebieski, malowane światłocieniowo, linearnie podkreślone światłem.
Polichromia zachowana w stanie dobrym w ok. 80%.
Odkryte w podłodze w czasie ostatniego remontu polichromowane deski dawnej ścianki działowej z ok. 1700 r. wyeksponowano obecnie na bocznej ścianie pomieszczenia.
Poza tym w trakcie tylnym odkryto 3 belki stropowe z poł. XVI w., polichromowane w formie maureski i astragalu.