Pomnik Kargula i Pawlaka
Pomnik Kargula i Pawlaka, bohaterów filmowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć" odsłonięto w Toruniu przed multikinem 11. lutego 2006 r.
Pomnik przedstawia dwie ostacie z brązu naturalnej wielkości ukazane są w scenie z filmu "Kochaj albo rzuć", w której ze zdumieniem przyglądają się amerykańskiej rzeczywistości.
W Toruniu patrzą w ten sposób na neon multipleksu, przed którym stoją. Autor rzeźby Zbigniew Mikielewicz na twarzy Kargula uwiecznił "nieufność i obrzydzenie". Pawlak ma minę "naiwną". Elementem kompozycji jest teczka, która w filmie zawierała wódkę, kiełbasę, kryształ i krem Nivea. Te atrybuty ówczesnej polskości zabrali za ocean bohaterowie Chęcińskiego.
Uroczystości odsłonięcia dokonał Jan Pietrzak, który zagrał w "Kochaj albo rzuć" epizodyczną rolę radiowca z polonijnej rozgłośni.
Budynek kina, przed którym stoi pomnik, zbudowano na miejscu średniowiecznego leprozorium przy gotyckim kościele św. Jerzego, rozebranym w 1811 r.
Trylogia "Sami swoi" (1967), "Nie ma mocnych" (1974) i Kochaj albo rzuć" (1977) przedstawia perypetie zwaśnionych rodzin Karguli i Pawlaków, skazanych na swoje sąsiedztwo. Konflikt rodzin jest równie silny jak ich wzajemna sympatia, będąca wynikiem wielopokoleniowego sąsiedztwa. Charakterystyczne postacie głów obu rodzin: Kazimierza Pawlaka (Wacław Kowalski) i Władysława Kargula (Władysław Hańcza) przeszły do historii polskiej komedii filmowej.