Malowidła w kamienicy Rynek Staromiejski 9
Malowidła stropowe w kamienicy Rynek Staromiejski 9 odkryto na początku lat 90. XX w. Znajdują się w pomieszczeniach na I piętrze traktu przedniego i traktu tylnego. Powstały w XVII w. w stylistyce manierystycznej.
W pomieszczeniu na I piętrze w trakcie tylnym zachowały się malowidła stropowe manierystyczne z 2. poł. XVII w. Stan ich zachowania jest niepełny, a ze względu na znaczne ubytki i nieczytelności nie zdecydowano o ich rekonstrukcji. Cały strop symetrycznie podzielony był malarsko na mające charakter ornamentów okuciowych tonda, romby i wielokąty wypełnione przedstawieniami kiści owoców, roślin, kwiatów, a także postaciami w strojach XVII-wiecznych.
Belki stropowe są profilowane i ozdobione malarskim ornamentem plecionkowym.
Belki stropowe są profilowane i ozdobione malarskim ornamentem plecionkowym.
W pomieszczeniu w trakcie przednim stopień zachowania malowideł jest znacznie lepszy. Dominuje tu kolorystyka ciemna i czerwień oraz bujne ornamenty roślinne. Wśród nich, w osi stropu między belkami umieszczono w trzech ozdobionych guzami tondach malowane popiersia mężczyzn w popularnym w ówczesnym Toruniu stroju z kryzami. Być może jeden z wizerunków przedstawia ówczesnego właściciela kamienicy, Johana Austena (zm. 1696 r.), bogatego kupca sukiennego, obywatela toruńskiego od 1655 r., rajcy od 1688 r., późniejszego burmistrza, prezydenta i burgrabiego królewskiego w Toruniu.