Kamienica ul. A. Mickiewicza 81
Jest to budynek w typie eleganckiej willi miejskiej w stylu neorenesansu, zbudowany w 1891 r. przez Gustawa Plehwe, jako siedziba jego rodziny oraz firmy Ziegelei und Thonwaaren-Fabrik. Wcześniej, od lat 70. XIX w. stał w tym miejscu innego właściciela mniejszy dom czynszowy na planie prostokąta z dwoma ryzalitami, przekryty dwuspadowym dachem, przeznaczony pierwotnie dla trzech rodzin.
Elewacja frontowa budynku jest symetryczna z ryzalitem w osi. W dolnej części jest boniowana i posiada łukowe okna i wejścia. Lica elewacji na wysokości I i II piętra są ceglane i skontrastowane kolorystycznie z jasnymi gzymsami i obramieniami okien. Tutaj też powierzchnie między oknami wypełnia dekoracja sgraffito: między oknami poddasza groteska i festony, w pionowe pasach między oknami II piętra ornament kandelabrowy oraz wić roślinna w poziomych pasach nadproży I i II piętra.
Pierwotne wejście główne do budynku znajdowało się w elewacji wschodniej.
Firma Gustawa Plehwe zajmowała się sprzedażą asortymentu budowlanego (cegły klinkierowe, glazurowane, kominowe, ceramiczne kształtki, dachówki). Zajmowała się także wykonawstwem, specjalizując się w sztukateriach oraz konstrukcjach betonowych. Jedną z najlepszych realizacji budowalnych Plehwy jest przebudowa do zachowanej obecnie formy średniowiecznej kamienicy przy ul. Mostowej 30 na Starym Mieście.
Rodzina Plehwe zamieszkiwała tu do początku XX w. Budynek do 1945 r. pełnił funkcje mieszkalne. Po wojnie zaadaptowano go na szkołę – najpierw mieściło się tu Gimnazjum i Liceum Spółdzielcze, później Technikum Ekonomiczne nr 2 do czasu jego przeniesienia na Przedmieście Chełmińskie (na ul. Grunwaldzką, w połowie lat 60. XX w.). W 1996 r. obiekt zakupiła redakcja
Dziennika Toruńskiego „Nowości”, gdzie funkcjonowała do 2004 r. Obecnie w budynku przywrócono funkcje mieszkalne.