Mural Milcząca Armia Torunia
Lokalizacja
Bydgoskie Przedmieście, ul. Broniewskiego 40-46
Bydgoskie Przedmieście, ul. Broniewskiego 40-46
2,7 km na zach. od Rynku Staromiejskiego
Mural upamiętnia toruńską konspirację z lat II wojny światowej.
W okresie II wojny światowej i okupacji niemieckiej Toruń stanowił jeden z największych i najważniejszych ośrodków konspiracji polskiej. Działało tu wiele organizacji podziemnych.
Nazwa "Milcząca Armia Torunia" nawiązuje do nieformalnego określenia, jeszcze sprzed września 1939 r., jakie stosowano dla pierwszej polskiej konspiracyjnej organizacji - Grunwald, która została założona już w sierpniu 1938 r. jako pomorska część Tajnej Organizacji Konspiracyjnej, przygotowując się wtedy do wykonywania zadań specjalnych w wypadku okupacji; już wówczas członkowie byli niejawni, "milczący" lub "śpiący".
Werbunek do „Grunwaldu” prowadził m.in. Wydział Wojskowy Urzędu Wojewódzkiego Pomorskiego w Toruniu, a dobierano osoby o dużej świadomości patriotycznej oraz przygotowaniu do działań wojskowych. Kadra „Grunwaldu” została stworzona z oficerów w stanie spoczynku, oficerów i podoficerów rezerwy oraz żołnierzy zawodowych.
Na ilustracji nie odnajdujemy żadnych konkretnych osób i nazwisk, jednak za pomoca kilku przedstawionych symbolicznych scen w mieszkaniach na kilku kondygnacjach kamienicy, zrozumieć można treść podziemia i walki z okupantem niemieckim.
Na najwyższej kondygnacji muralu - postaci konspiratorów stoją przy rozwieszonej na ścianie mapie; niżej - konspiracyjna drukarnia; niżej - spotkanie towarzyskie kamuflujące naradę podziemia; w piwnicy skład broni; w prawym górnym oknie postać rzucająca ulotki.
Autorem jest Andrzej Poprostu, praca została wykonana w 2023 r.