Przedmieście Bydgoskie
Niestety z elitarnej dzielnicy przed 1939 r. Bydgoskie Przedmieście w okresie PRL-u dość szybko przekształciło się w jedno z najbardziej szemranych osiedli, a to za sprawą totalnej wymiany mieszkańców i przekształcenia pięknych domów w przeludniony kwaterunek różnego poziomu lokatorów. Ale Bydgoskiemu Przedmieściu udało się zachować – przynajmniej we fragmentach – wyjątkowy klimat dawnego miasta, czemu pomagają remonty i rewitalizacje.
Historia Przedmieścia Bydgoskiego
Wcześniej był to w dużej części teren zalesiony, na którym występowały wysokie piaszczyste wydmy. Niektóre z nich zniwelowano w czasie budowy twierdzy Toruń, tak, że w większości nie są one widoczne w topografii miasta, a nazwy ich znamy jedynie ze źródeł (np. Złota Góra, Piekarska Góra), jedynie Zajęcze Góry mają wyraźną formę.
W średniowieczu i w czasach nowożytnych w obecnych południowych krańcach Przedmieścia wiódł trakt od Bramy Starotoruńskiej do Starego Torunia i do Przysieka (posiadłości Torunia w jego terytorium miejskim), wzdłuż którego rozciągały się bogate ogrody mieszczan z willami, rzeźbami i fontannami.
Zarówno w średniowieczu, jak i w czasach nowożytnych obszar późniejszego Przedmieścia Bydgoskiego zwany był Przedmieściem Starotoruńskim (od wspomnianego wyżej Starego Torunia) i nie należał do najsilniej zurbanizowanych i zaludnionych przedmieść dawnego Torunia. Bliżej Wisły zlokalizowane wtedy były wapiennik, stocznia i cegielnia (zobacz: Dawne cegielnie toruńskie), a obszar ten zamieszkiwali głównie garncarze, strycharze, kamieniarze.
► Czytaj dalej tutaj