Średniowieczny zespół miejski w Toruniu, czyli obszar wpisany na
Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, wyznaczony został jako 'strefa zamieszkania'. Oznacza to, że piesi mają tu bezwzględne pierwszeństwo i mogą koszystać z całych szerokości ulic, samochody natomiast mogą poruszać się z prędkością max. 20 km/h i mogą parkować tylko w wyznaczonych miejscach (wyznaczono ok. 790 miejsc). Jednak rzeczywistość jest odmienna. Każdy turysta, który wkracza w obszar UNESCO w Toruniu zostaje niemile zaskoczony ogromną liczbą samochodów tu parkujących i poruszających się wbrew ww. regulacjom, nawet w miejscach szczególnie atrakcyjnych turystycznie, jak
Dom Kopernika,
Krzywa Wieża,
zamek krzyżacki i wiele innych. To znacznie utrudnia poruszanie się pieszym oraz uniemożliwia swobodne zwiedzanie i pełny odbiór zabytkowego miasta.
Wiele ulic w tym obszarze (poza
ul. Różaną,
Rynkiem Staromiejskim,
ul. Szeroką i
ul. Królowej Jadwigi) niestety dopuszcza ruch samochodowy, mimo natężenia ruchu pieszego, mimo nieprzystosowania uliczek staromiejskich do współczesnej komunikacji samochodowej, wbrew zasadom zabezpieczenia zabytków przed szkodliwym wpływem i mimo przyjętej do realizacji przez władze miejskie Strategii Rozwoju Turystyki dla Torunia oraz Strategii Rozwoju Miasta Torunia, które zakładają m.in. wyeliminowanie ruchu samochodowego z zabytkowego centrum Torunia.
Przykłady miast europejskich pokazują, że światli i świadomi urzędnicy ograniczają tam zdecydowanie ruch samochodowy w centrach miast, tym bardziej w obszarach chronionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Toruniu natomiast mentalność urzędników i decydentów zdaje się nadal wywodzić z niewspółczesnej epoki i nie nadążać za współczesnymi tendencjami dot. priorytetów w rozwoju i funkcjonowaniu komunikacji w centrach miast, a co gorsza urzędnicy ci lekceważą ww. aktualne Strategie - dokumenty przyjęte do realizacji wiele lat temu.
Ulice w tym obszarze objęte są Strefą Płatnego Parkowania. Parkowanie na ulicach staromiejskich jest płatne w godz. 8-18 w dni powszednie. W soboty, niedziele i święta parkowanie jest bezpłatne.
Obszar objęty wpisem UNESCO w Toruniu zajmuje powierzchnię 48 ha i nie jest jednak aż tak wielkim obszarem, aby było niezbędne korzystanie z samochodu. Najlepszym rozwiązaniem jest spacer po dotarciu tu komunikacją miejską lub samochodem i pozostawieniu go na jednym z parkingów.