Strzelno

- Kujawy, powiat mogileński
- 57 km na płd.-zach. od Torunia (droga krajowa nr 15 Toruń-Poznań)
- prawa miejskie: 1356 r. (1231 r.)
- liczba mieszkańców: 5,5 tys.
- ośrodek turystyczny z cennymi zabytkami romańskimi (m.in. kolumny w kościele św. Trójcy), wpisanymi na Listę Pomników Historii RP
- klasyfikacja atrakcyjności turystycznej:
Legenda wiąże to miejsce z wyprawą św. Wojciecha, który tędy przejeżdżał. Wyżłobienia na jednym z głazów mają być śladami końskich kopyt i koła wozu, którym podróżował św. Wojciech. Biskup mógł przemawiać w miejscu pogańskiego kultu do wiernych zanim ruszył w dalszą drogę na północ, do Prus, gdzie ostatecznie poniósł męczeńską śmierć.
Historia Strzelna
Poważnym zwrotem w dziejach Strzelna i czynnikiem miastotwórczym było ustanowienie tu siedziby powiatu w okresie 1887-1932. Z tego czasu pochodzi większość istniejącej dziś zabudowy miasta.

Miasto zachowało średniowieczne regularne rozplanowanie z kwadratowym rynkiem pośrodku. Wzgórze św. Wojciecha z zespołem budowli klasztornych przylega do wschodniej granicy miasta (wyjazd w kierunku Konina); znajdują się tu 2 cenne kościoły.
Zabytki i atrakcje Strzelna
Największym magnesem ściągającym do Strzelna rzesze międzynarodowych turystów są tutejsze zabytki romańskie, zwłaszcza tzw. kolumny strzelnieńskie o bezcennej wartości artystycznej i historycznej. To właśnie w tutejszym dawnym zespole klasztornym norbertanek znajduje się nie tylko najliczniejszy, ale także najbardziej oryginalny zespół rzeźby romańskiej na terenie naszego kraju. Dekorowane wizerunkami Cnót i Przywar kolumny, stawiają założenie wśród najważniejszych miejsc w historii sztuki polskiego średniowiecza. Unikatowe na tle Europy dzieła, wyróżnia wysoka jakość artystyczna oraz pozbawiony analogii program ikonograficzny. Nigdzie indziej w Polsce nie zachowała się też w oryginalnym swym miejscu taka ilość romańskich rzeźbionych tympanonów związanych z jednym miejscem (trzy, czwarty to rekonstrukcja tympanonu zniszczonego w 1945 r.).